در کلیه شرکت ها بایستی تصمیم های کلی که توسط مدیران گرفته شده است و هم چنین راه و روش های سالیانه به اطلاع و تصویب شرکا برسد.اشخاصی که در شرکت سهام دار می باشند تمایل دارند از کارهای کلی شرکت اطلاع داشته باشند.مجمع عمومی عادی تنها ابزاری می باشد که اشخاصی که در شرکت سهامدار می باشند نظریه های خود را اعمال نمایند.به همین منظور قاعده قانون مقرر می دارد که:

مجمع عمومی عادی شرکت باید سالی یک مرتبه منعقد شود.

در این مورد دو وظیفه برای شرکت معین شده

 1. مطابق ماده89 قانون تجارت مجمع عمومی عادی بایستی در هر سال یک مرتبه تشکیل گردد.تشکیل این مجمع هر سال در چند نوبت هم ممکن و امکان پذیر می باشد اما نمی توان هر چند سال یک مرتبه آن را منعقد نمود بلکه همه ساله حتما بایستی تشکیل گردد.
 2. زمان تشکیل مجمع عمومی سالیانه بایستی در اساسنامه شرکت مشخص گردد.دلیل آن هم متوجه شدن سهامداران می باشد که چه موقعی تشکیل می گردد تا خود را برای آن آماده نمایند.

برخی از شرکت ها در اساسنامه خود روز تشکیل مجمع عمومی سالیانه را مشخص می نمایند.مثلا روز 25 دی هر سال را انتخاب می نمایند و ذکر می نمایند که اگر روز ذکر شده مصادف با تعطیل عمومی شد این مجمع روز بعد تشکیل خواهد شد.بعضی دیگر از شرکت ها آن را محدود به روزهایی می نمایند.به عنوان مثال در اساسنامه قید می گردد که مجمع سالیانه در 15 روز اول آبان به دعوت هیئت مدیره تشکیل می گردد.

در جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص چگونگی اخذ جواز تاسیس صنایع به مقاله آن مراجعه نمایید.

وظایف مجمع عمومی عادی

مجمع عمومی عادی ناظر به جریان و فعالیت یک ساله شرکت بوده و دارای وظایف زیر است:

 1. انتخاب هیئت مدیره: هیئت مدیره شرکت از طرف این مجمع انتخاب می‌شود اغلب هیئت مدیره برای مدتی بیش از یک سال (مدت دو سال) تعیین می‌شوند. هر موقع که مدت خدمت آنها به سر رسید مجمع عمومی هیئت مدیره جدیدی انتخاب خواهد نمود. انتخاب هیئت مدیره یکی از اقدامات مهم مجمع عمومی عادی است، زیرا هیئت مدیره در حقیقت نماینده دارندگان سهام برای اداره امور شرکت‌اند و عملیات آن‌ها در نفع و ضرر شرکت خیلی تأثیر دارد.
 2. انتخاب بازرسان شرکت: بازرس یا بازرسان به تعدادی که در اساسنامه معین شده‌اند باید از طرف مجمع عمومی انتخاب شوند. قابل ذکر است که بازرس شرکت ناظر به عملیات هیئت مدیره بوده و وسیله اطلاع به صاحبان سهام خواهد بود.
 3. تصویب ترازنامه: هر شرکت باید در انتهای سال بداند سود و زیان آن چه بوده و نفع یا ضرر آن چه مقدار است. به این جهت هیئت مدیره صورتی حاکی از مجموعه دارائی و مطالبات و دیون شرکت و صورتحساب دوره عملکرد سالیانه را تهیه می‌نماید. مجمع عمومی عادی با ملاحظه و دقت در آن تصویب و اگر اشکالی داشته باشد توضیح و اصلاح آن را از هیئت مدیره می‌خواهد. مسلم است بدون قرائت گزارش بازرس یا بازرسان شرکت در مجمع عمومی اخذ تصمیم نسبت به ترازنامه و حساب سود و زیان سال مالی معتبر نخواهد بود.
 4. تقسیم منافع: منافع شرکت معمولاً برای اینکه تبعیضی قائل نشوند با نظر مجمع عمومی عادی تقسیم می‌شود.
 5. تصویب و یا رد پیشنهاداتی که از طرف هیئت مدیره و یا بازرسان و یا یکی از سهامداران می‌شود.
 6. تعیین خط مشی شرکت و تصویب و یا اقدام به هر عملی که به صلاح شرکت است مشروط بر این که در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده نباشد.

ثبت پایش آماده ارائه خدمات ثبتی به متقاضیان محترم می باشد در صورت مواجه شدن با هر سوال یا مسئله ای با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  نشست مشترک

  برگزاری نشست مشترک اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری با کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • علی تابش

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت شرکت اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • امید اسدی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.