در اکثر اوقات علائم تجاری به اندازه ای محبوب و مشهور می شوند و جنبه عمومی پیدا می کنند که در اصطلاح به جای اسم عامبه کار برده می شوند .به عنوان مثال  گرامافون به دلیل این که مورد استفاده فراوانی قرار گرفته است از شکل علامت صنعتی خارج و امروزه از او به عنوان اسم عام یاد می شود.

به صورت کلی علامت صنعتی و تجاری به منظور معرفی کننده  جنس از لحاظ کیفیت استفاده می شود و به بیانی دیگر ابزاری است که در برابر رقابت تجاری،تاجران با تمسک به آن نوع جنس و کالاهای خود را به خریدار ارائه می کند و در واقع مطلوبیت جنس را ضمانت می کند و در آخر علامت تجاری نشانه ای می باشد که خریدار با کمک آن  سازنده جنس و کمیت و کیفیت کالا را درک می نماید و بدین ترتیب همیشه کالایی را خریداری می کند که دربردارنده ی علامت مورد نظر می باشد.

براساس قانون ،حق استفاده منحصر به فرد تنها مختص کسی می باشد که علامت خود را ثبت نموده باشد به همین دلیل اداره های  تجاری به غیر از مواردی که دولت آن را ضروری و الزامی بداند ثبت علامت تجاری اختیاری می باشد.شایان ذکر است که در صورتی می توانند از علامتی استفاده کنند که آن علامت را به ثبت رسانده باشند این به این معنی می باشد که افرادی که علامت تجاری خود را به ثبت نرسانده اند نمی توانند مانع استفاده ی اشخاص دیگری شوند به همین علت تمامی بازرگانان و اداره های تجاری برای آن که از علامت تجاری خود هر گونه سوء استفاده و تقلیدی صورت نگیرد علائم خود را ثبت می کنند.

ثبت علامت تجاری در کرج

بر این قاعده ،افرادی که  در ایران موسسات تجاری-صنعتی یا کشاوزری  دارند اعم از اتباع داخلی یا خارجی  چنانچه علایم تجاری آن ها مطابق شرایط ذیل به ثبت برسد از مزیت های این قانون بهره مند خواهد شد.اشخاصی که  اداره های  صنعتی یا تجارتی و یا کشاورزی  آن ها در خارج از ایران قراردارد مطابق با شرایط ذیل می توانند از این مزایای قانونی بهره مند شوند:

 1. علائم خود را با توجه به مقررات این قانون در ایران به ثبت رسانده باشند.
 2. کشوری  که موسسه آن ها در آن جا قرار دارد به با توجه به  پروتکل و یا قوانین داخلی خود از علائم تجارتی ایران حمایت نماید.

انتخاب و ثبت علامت تجاری در کرج از شرایطی خاص تبعیت می کند  که در مقررات و قوانین کشورهای مختلف با عنایت به قانون جامعه،اخلاق نیکو  ،صلاحدید کشور و رعایت امور مذهبی و اخلاقی چارچوب هایی برای آن در نظر گرفته شده است.

علائم تجاری بایستی با رعایت کامل مقررات و قوانین و طی مراحل قانونی ثبت به ثبت رسانده شود. بنابراین  متقاضیان محترم،بعد  از آن که  مدارک مورد نیاز را  تهیه کردند ، بایستی به منظور ثبت اظهارنامه ی علائم تجاری بدون آن که  به اداره ی ثبت علائم تجاری به صورت حضوری مراجعه نمایند ، به سامانه ی اینترنتی http://iripo.ssaa.ir وارد شوند و جهت ثبت علامت تجاری در کرج مبادرت نمایند.

در این روش ،بعد از آن که فرم به وسیله ی متقاضی کامل گردید و مدارک بارگذاری شد و هزینه به صورت اینترنتی پرداخت گردید اداره مالکیت صنعتی اظهارنامه را به منظور مطابقت با شرایط و قوانینی که در این قانون درج شده است بررسی می نماید.  

چنانچه اداره ثبت علامت تجاری به هر  دلیلی ازقبیل رعایت نمودن الزامات قانونی و عدم وجود علامتی مشابه علامت درخواست شده تشخیص بدهد که علامت قابلیت ثبت شدن را دارد مجوز منتشر شدن آگهی مربوط به آن را صادر می کند و هنگامی که در مدارک ارسال شده یا تنظیم مفاد اظهارنامه نواقصی وجود داشته باشد اطلاعیه را به منظور برطرف سازی نواقص موجود صادر می کند. در صورتی اظهارنامه رد می شود که در موضوع و یا تصویری از علامت الزامات و ضروریات قانونی رعایت نشده باشد و یا پس از بررسی کارشناس متوجه شود که علامتی شبیه به آن یا عینا مانند علامت درخواستی  وجود دارد  و یا این که علامت در گذشته به نام شخص دیگری به ثبت رسیده باشد و یا این که ممکن است بعضی از کالاها و خدمات نتوانند ثبت شوند در این حالت اطلاعیه ی رد قسمتی از موارد مورد تقاضا در اظهارنامه صادر می گردد.

وقتی که هزینه قابل پرداخت در سامانه پرداخت می گردد به عنوان تایید و ثبت نهایی اظهارنامه محسوب می شود و هم چنین باز ستانی  هزینه ی پرداخت شده و تغییر دادن اطلاعات و پیوست ها ممکن نخواهد بود اما متقاضی  تا هنگامی که اظهارنامه ی او ثبت نشده است می تواند هزینه های پرداختی خود را دریافت کند. لازم به ذکر است که ،بررسی اظهارنامه به وسیله ی  کارشناس مربوطه و با توجه به اولویت زمان ثبت آن ها در سامانه انجام می شود.

مزایای ثبت علامت تجاری در کرج

 1. ضمانت می نماید که مشتریان قادر می باشند محصولات را از هم تشخیص بدهند.
 2. شرکت‌ها را توانمند می نماید تا محصولات‌شان را از هم متفاوت کنند.
 3. وسیله بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت‌ها می باشند.
 4. اجازه استفاده از  آن ها به اشخاص ثالث داده می‌شود و منشا مستقیم درآمد از محل حق امتیازها هستند.
 5. جزء ضروری و الزامی موافقت‌نامه‌های اعطای نمایندگی هستند.
 6. این امکان وجود دارد که سرمایه و دارایی ازرشمند کسب و کار باشند.
 7. شرکت‌ها را تشویق می‌کنند تا در حفظ و بهتر شدن کیفیت محصولات سرمایه‌گذاری کنند.
 8. ممکن است جهت اخذ وام مفید باشند.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت علامت تجاری در کرج

الف- شخص حقیقی

 1. رونوشت شناسنامه.
 2. کارت ملی.
 3. رونوشت کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد.)
 4. رونوشت مجوز فعالیت(جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی.)

ب- شخص حقوقی

 1. رونوشت شناسنامه.
 2. رونوشت کارت ملی.
 3. رونوشت روزنامه ی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت(از آخرین تغییرات شرکت نباید بیشتر از دو سال گذشته باشد.)
 4. رونوشت مجوز فعالیت(جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی.)
 5. کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد.)

مراحل ثبت علامت تجاری در کرج

برای آگاهی از مراحل ثبت علامت تجاری در کرج می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید و اطلاعات لازم را کسب کنید.

مشاوران و کارشناسان ما در پایش آماده ارائه خدمات در جهت ثبت علامت تجاری در کرج می باشند هم چنین چنانچه در هر کدام یک از مراحل ثبتی با هر سوال و مئله ای روبرو شدید می توانید با پایش تماس بگیرید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  نشست مشترک

  برگزاری نشست مشترک اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری با کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • علی تابش

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت شرکت اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • امید اسدی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.