برای انتخاب برند در نظر داشته باشید که نباید علامتی تکراری که قبلا ثبت شده باشد را انتخاب کنید بلکه باید نمادی خاص و ماندگار بیابید.

مفهوم انتخاب یک برند جدید

این به این معنی است که نماد تجاری که بر روی بسته بندی محصول استفاده میشود باید کاملا نوین و هیچ پیشنه ای در ثبت نداشته باشد، لازم به ذکر است که اگر فردی علامت تجاری برای یک نوع از محصولات خود در یک طبقه انتخاب و ثبت کرد فرد دیگر نمیتواند همان نماد را برای محصول مشابه استفاده نماید و این موضوع اصلا قابل ثبت نخواهد بود.

استعلام برند قبل از ثبت

در حال حاضر برگزیدن یک برند یا نام برای شرکت امری پیچیده و مشکل شده است. زیرا در دهه های اخر شرکت های زیادی با عنوان ها و نماد های مختلف به ثبت رسیده و این کار را برای ما در این زمان دشوار نموده است. پس به یاد داشته باشید که برای ثبت برند خود ابتدا سابقه آن را جستجو کنید تا از دوباره کاری جلوگیری شود.

با این جستجو تمامی شرکت های به ثبت رسیده در 45 سطح برای شما نشان داده میشود.در برخی مواقع ممکن است یک برند را مختص کالا و یا خدماتی خاص بدانیم و بخواهیم از همان نام در کالا یا خدماتی دیگر استفاده کنیم.لذا با استعلام برند قبل از ثبت،از ثبت آن برند در طبقات دیگر آگاه شده و دیگر احتیاجی به تهیه اظهار نامه نداریم.

روش استعلام برند

برای اطلاع از علامت هایی که قبلا ثبت شده اند باید علامت انتخابی را استعلام گرفت که بهترین راه از طریق آدرس اینترنتی استعلام برند و علائم تجاری است. مزیت این سایت که باعث بالا بردن ارزش آن شده است این است که اگر نماد تجاری  در گذشته به ثبت رسیده باشد را برای شما نمایان خواهد کرد و این باعث کاهش اتلاف وقت و هزینه برای انتخاب نشان شرکت می شود. از طرفی میتوان گفت با رجوع به این سایت و پیگیری، شما قادر به مشاهده کلیه برند های ثبت شده تا به ان روز هستید.

پیدا کردن علائمی  که در گذشته به هیچ عنوان ثبت نشده است راه را برای سرعت بخشیدن به ثبت برند نزدیک تر میکند. شما میتوانید به محض رد شدن یک  نماد انتخابی برای نماد دیگری اقدام و از اتلاف وقت جلوگیری کنید. استفاده از سایت استعلام برند هم به صرفه است هم مانع ایجاد سد برای ثبت برند خواهد شد. پس با استفاده از آن از دوباره کاری و انتخاب نماد ثبت شده جلوگیری کرده و باعث تعجیل در فرایند انتخاب نام شرکت شده است.

مزایایی استعلام برند ( علامت تجاری )

 1. عدم دوباره کاری در ارسال نام و اطلاع کامل از تمامی نام ها و نشان های ثبت در در گذشته
 2. عدم اتلاف وقت و هزینه برای ثبت نشان
 3. موضوع برند محصول مشابه  با موضاعات دیگر یکسان نباشد
 4.  کلیه نشان ها در ۴۵ طبقه کاری که به ثبت رسیده
 5. قراردادن نماد در طبقه کاری مختلف با آگاهی از آنها در یک مرحله ثبت برند

استعلام برند توسط سامانه اداره مالکیت صنعتی قبل از ثبت

علاوه بر سایت استعلام علائم تجاری میتوان برای این کار به سامانه سازمان مالکیت صنعتی یا روزنامه های قنون کشور مراجعه کرد. این امر بسیار قابل اهمیت برای ثبت برند میباشد زیرا با استفاده از آن میتوانید از نماد های تجاری ثبت شده اطلاع پیدا کرده و از انتخاب آن ها جلوگیری کنیم . این باعث کاهش اتلاف وقت و هزینه برای انتخاب نشان شرکت می شود. از طرفی میتوان گفت با رجوع به این سایت و پیگیری، شما قادر به مشاهده کلیه برند های ثبت شده و کلیه نشان ها در ۴۵ طبقه کاری که به ثبت رسیده تا به ان روز باشید. پیدا کردن علائمی  که در گذشته به هیچ عنوان ثبت نشده است راه را برای سرعت بخشیدن به ثبت برند نزدیک تر میکند. پس این امر باعث آگاهی ما از تمامی برند های ثبت شده میباشد و از ارائه اظهار نامه جلوگیری میکند.

نحوه انتخاب نام برند مناسب برای کسب و کار

در انتخاب نام برند،نکات ذیل را مورد توجه قرار دهید

1)ابتکاری بودن علامت تجاری

نماد تجار باید طراحی شده و دارای ریز بینی های زیادی باشد چنانچه یک نشان تجاری معمولی بوده و گاهی با محصول جابجا گردد و در عرصه حضور نتواند به خوبی آن را حمایت کند دیگر از ویژگی ها و امتیازات یک برند خوب بهره مند نخواهد شد. یکی از ویژگی های انتخاب خلاقانه برند این که اسم های عامیانه جز علائم  قرار نمیگیرند به علاوه استفاده از اشکال هندسی چون مثلث مربع دایره و همچنین انتخاب اعداد بیانگر کیفیت کالا می باشد اما خلاقانه نیست البته استفاده از اعداد در انتخاب نشان برای محصولات خاص مشکلی ندارد.

2)عدم ایجاد اشتباه در نظر مشتری

نشان تجاری نباید نا مفهوم باشد و باعث سر در گمی مخاطبان گردد همچنین نباید شباهتی به برند های دیگر هم داشته باشد زیرا این باعث گمراهی مشتریان شده و ممکن است آنها در انتخاب محصول مورد نظر دچار اشتباه شوند. علاوه بر این اگر یک علامت حتی در یک بخش و قسمت باهم تشابه داشته باشند و در قسمت های دیگر یکسان نباشند بطوریکه مشتری شابه را احساس و حتی تفوتی بین آنها نداند ، امکان ثبت وجود ندارد.ایجاد اشتباه در نظر مشتری گاه ممکن است با انتخاب نام منطقه ای خاص به عنوان علامت تجاری برای کالایی مشخص که در اصل بین کالا و آن منطقه ارتباطی وجود ندارد،اتفاق بیفتد بطوری که در خواست کننده  این فکر را کند که کالا برای همان منطقه است و دچار خطا در انتخاب محصول شود.

نکات استعلام برند قبل از ثبت

 1. برند مورد نظر عینا تکرار شده و مشابه آن پیش از این ثبت شده است.
 2. برند مورد نظر یکی از کلمات عبارت ثبت شده می باشد.
 3. برند مورد نظر پیش از این ثبت نشده و مشابه آن وجود ندارد.
 4. در موارد ۲ و ۱ شخص پس از استعلام برند قبل از تنظیم اظهارنامه به این نتیجه می رسد که برند منتخب مطمئنا توسط سازمان ثبت اسناد واملاک رد می گردد که در این صورت از ثبت آن صرف نظر می کند و در مورد ۳ که مطلوب ترین حالت ممکن می باشد شخص در می یابد که برند مورد نظر تحت هیچ شرایطی با اخطار مواجه نخواهد شد و می توان آن را بی هیچ ممانعتی در طبقه دلخواه ثبت کرد .

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  نشست مشترک

  برگزاری نشست مشترک اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری با کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • علی تابش

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت شرکت اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • امید اسدی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.