ثبت شرکت تعاونی در کرج

ثبت شرکت تعاونی در کرج

شرکت تعاونی ازجمله شرکتهای هشت گانه ی نام برده شده در کتاب قانون تجارت می باشد .شرکتهای تعاونی با هفت عضو موسس توان تاسیس را دارند.سرمایه در شرکتهای تعاونی معادل 500 هزار تومان معین گردیده است.این سرمایه 51% آن می بایست در ابتدای ثبت پرداخت بشود و مابقی آن با توجه به زمان مقرر در متن اساسنامه می بایست تادیه گردد.این شرکتها بواسطه ی اداره ی ثبت شرکتها و وزارت تعاون قابلیت ثبت را دارا می باشند.

توضیحاتی در خصوص نحوه و مراحل و مدارک ثبت شرکت های تعاونی در کرج و استان البرز

به استناد قانون تجارت جمهوری اسلامی به شرکت هایی که حداقل 51% یا کل سرمایه شرکت توسط اعضا شرکت تامین می شود و یا به صورت افزایش سرمایه از طریق افرادی که حتی عضو نباشند یا اینکه کمک رسانی به شرکت که مانند ارگان های دولتی از قبیل بانک ها ،شهرداری و شوراهای اسلامی کشوری، بنیاد مستضعفان و سایر شرکت های وابسته به دولت توسط وام های بدون بهره یا از روش های مشروع که مانند مشارکت، مضاربه، مزارعه، اقساطی و صلح،اقدام به این عمل نمایند شرکتهای تعاونی گویند.

تبصره:  در صورتی که در شرکتهای تعاونی بین طرفین قراردادی تنظیم گردد سهامداران که بکی از ارگان های دولتی می باشد موظف است در یک زمان مشخص کلیه سرمایه را به شرکت تعاونی در کرج واگذار نماید.

در قانون تجارت تعریف شرکت تعاونی به شرح ذیل می باشد :

شرکتهای تعاونی های تولیدی ، میتوان به فعالیت هایی که منسوب به کشاورزی، دام داری، ‌دام پروری، پرورش و صید ماهی، شیلات، صنعت، معدن، ‌عمران شهری و روستایی و از این نوع قبیل کارها اشاره کرد. » و «در تعاونی های توزیع، این نوع تعاونی ها به منظور کاهش مصارف و نیازمند مشاغل تولیدی یا مصرف کنندگانی در الگو های مصالح عمومی آماده می کند. »

تعریف تعاون

تعاون،مشهود شدن و عملی کردن آرمان ها و ارزش های جهانی بشر مثل دموکراسی ‚ برابری ‚ اتحاد ‚ عدالت ‚ انصاف ‚ آزاد و در نتیجه برای رسیدن به مقصود مورد نظر و اهداف مشترکی که با روش های بروز گروهی جامه عمل بپوشانیم.

برای پدید آوردن یک تعاونی،که به منظور انجام دادن کارهای گروهی و برطرف کردن بسیاری از مشکلاتی که در میان اعضا می باشد که شامل  مباحث اقتصادی ‚ اشتغال ‚ نیازهای فرهنگی و اجتماعی تشکیل داده می شود و یک روش جدید و ارزشمندی می باشد و با استفاده از توانمندی های فکری و مادی افراد خارج از شرکا و قابل قبول بودن و قابل استفاده بودن سعی در همکاری  و در کل به کارگیری و استفاده از منافع مشترک در کار و به کارگیری روش های متناسب و معقول مدیریتی که با سبک زندگی اجتماعی و دینی ما همخوانی لازم را دارا  باشد

 به طور کلی ویژگی شرکت تعاونی در کرج به شرح زیر می باشد

یک ویژگی بارز در شرکت های تعاونی در برخی از آن ها معاف از مالیات هستند و در وجود سود خالص سالانه در بین اعضا تقسیم می شود ویکی از ویژگی های بسیار عالی این نوع شرکت ها در کرج تساوی بین اعضا در حقوق و وظایف می باشد حتی با توجه به در صد سهام متفاوت حتی در رای گیری هم یک عضو با هر سرمایه ای یک رای محسوب می شود  و حذف واسطه ها ی غیر ضروری در کسب و کار و تمامی این عوامل و سازگاری و همفکری باعث پیشرفت در چنین شرکت هایی می باشد .

چگونه می توانیم شرکت تعاونی در کرج ایجاد و ثبت کنیم ؟

شرکت های تعاونی با توجه مقاصد و وظایف گونانون به دو دسته تقسیم بندی می شود

 • 1 ـ شرکت تعاونی تولیدی در کرج :

شرکتی که یک واحد تولیدی به منظورکسب و کار در امور مربوط به کشاورزی ‚ دامداری ‚ دامپروری ‚ پرورش و صید ماهی ‚ شیلات صنعت ‚ معدن ‚ عمران شهری ‚ روستائی و عشایری و نظایر اینها فعالیت می کنند.

 • 2ـ شرکت تعاونی توزیعی در کرج :

شرکت هایی که فعالیت های آن ها شامل تهیه و توزیع کالا، مسکن و سایر نیاز های شرکت می باشد و در رابطه با مشاغل تولیدی و یا مصرف کنندگان خود در چارچوب مصالح عمومی و کاهش هزینه های جاری و قیمت ها در نظر گرفته می شود.

آن دسته از شرکتهای تعاونی که فعالیت آنان تواماَ تولیدی و توزیعی باشد را شرکت تعاونی تولیدی و توزیعی می نامند.انواع شرکت تعاونی از لحاظ نوع عضویت :

 • 1 ـ شرکت تعاونی عام در کرج

شرکتی است که تعداد افراد به نوع شرکت تعاونی بستگی دارد که وزارت تعاون معین می کند و عموما سهام این نوع تعاونی ها را به مردم واگذار عرضه می شود که تعداد اعضا حداقل به 500 نفر می رسد .

 • 2 ـ شرکت تعاونی خاص در کرج

شرکتی است که عضویت برای یک قشر از جامعه می باشد و سهام آن به افراد واجد شرایط که مانند کشاورزان، زنان، پزشکان ، وکلای دادگستری ،اعضاء هر صنف و مشاغل خاص واگذار می شود.

مدارک ثبت شرکت تعاونی در کرج :

 • درخواست کتبی ثبت
 • طرح پیشنهادی و ارائه‌ی مجوز اداره تعاون کرج
 • رسید پرداخت مقدار لازم التأدیه‌ی سرمایه
 • موافقت‌نامه‌ی تشکیل شرکت یا اتحادیه

اولین هیأت مدیره‌ی منتخب شرکت تعاونی، به موجب پذیرفتن تعاونی اقدام به ثبت تعاونی بکنند و لازم است که طبق مقررات تعاون، سرمایه اعلامی یا تامین شده از طرف اعضا نباید کمتر از 51 % کل سرمایه باشد  و لازم به ذکر است که اعضای تعاونی

یک سوم سرمایه تادیه شده است و اگر به صورت نقدی و جنسی باشد تحویل داده می شود و اعضا موظف به تحویل مبلغ پرداخت نشده هستند در زمان مقرری که در اساسنامه تادیه نمایند

مراحل ثبت شرکت تعاونی توسط پایش ثبت :

۱- انعقاد قرارداد ثبت شرکت تعاونی با پایش ثبت

۲- تهیه مدارک لازم

۳- انتخاب نام برای شرکت و ثبت نام شرکت

۴- امضاء اساسنامه و فرم های مورد نیاز

۵- طی نمودن مراحل اداری در اداره ثبت شرکت های کرج توسط پایش ثبت (حداکثر زمان مورد نیاز 15 الی 20 روز کاری )

۶- تحویل شماره ثبت، آگهی ثبت و روزنامه رسمی به مشتری

 • نکات مهم :

1-مدیران شرکت برای به ثبت رساندن شرکت های تعاونی در کرج در توسط پایش ثبت با زمان کوتاه تر به نتیجه می رسند.

2-کلیه هزینه ها به متقاضیان اعلام می شود

3-تمامی صورتجلسات توسط پایش ثبت تنظیم می شود

شرح مراحل تاسیس شرکت تعاونی در کرج

برای به ثبت رساندن شرکت تعاونی که شامل هیات موسسین هستند نسبت به شرایط قانونی و طرح پیشنهادی و تنظیم اساسنامه طبق قانون بخش تعاونی ،به عضویت افراد واجد شرایط، تشکیل اولین مجمع عمومی عادی به منظور تصویب اساسنامه و تعیین هیات مدیره و بازرس و سایر وظایف این مجمع اقدام نمایند.

موسسین این شرکت ها باید نسبت به قوانین شرکت های تعاونی آشنایی لازم را داشته باشندو در صورت نیاز اداره کل تعاون کرج کلاسی های آموزشی را برقرار می کند که زمان تشکیل حداکثر یک هفته از تاریخ تسلیم تقاضا خواهد بود.

هیات مؤسس در طرح پیشنهادی، ضرورت ثبت شرکت تعاونی در کرج و ارائه دلایل توجیهی مبنی بر تناسب هدفهای تاسیس شرکت تعاونی با هدفها و برنامه‌های مصوب جمهوری اسلامی ایران با ذکر میزان سرمایه ثابت و در گردش مورد نیاز طرح، تعداد و مشخصات داوطلبان، قید میزان سهم لازم التأدیه هر عضو، سوابق و مهارتهای آنان در رشته فعالیت موردنظر، نام شعبه صندوق تعاون برای افتتاح حسابهای تعاونی را ذکر نموده و با معرفی نماینده تام‌الاختیار به اداره کل تعاون کرج ارائه می‌نماید.

مدارک لازم را جهت ثبت شرکت تعاونی در کرج بایستی ارائه نماید:

الف-کپی شناسنامه و مدارک تحصیلی

ب- گواهی پایان خدمت نظام وظیفه عمومی یا معافیت

ج-  برگ عدم سوء پیشینه

پس از دریافت تقاضانامه ثبت شرکت و ارسال آن به اداره تعاون کرج طرح پیشنهادی مورد بررسی قرار میگیرد و طی مدت 5 روز نظر خود را مبنی بر مثبت یا منفی بودن آن صادر می نماید و در صورت موافقت نمونه اساسنامه شرکت های تعاونی در کرج را به هیات موسس ارائه می دهد.

هیات موسس پس از اخذ موافقتنامه تشکیل باید اقدامات زیر را انجام دهد:

الف- در یافت مجوزهای لازم در ارتباط با طرح پیشنهادی

ب- تنظیم و تدوین اساسنامه شرکت

ج- افتتاح حساب در بانک توسعه و تعاون به نام تعاونی در شرف تاسیس

د- اعلامیه دعوت از افرادی که صلاحیت عضویت در شرکت تعاونی را دارند ، اعلام شرایط عضویت و مهلت پذیرش تقاضای عضویت، شماره و مشخصات حساب افتتاح شده و مبلغ لازم التأدیه هر یک از اعضاء و ذکر نحوه صدور آگهی‌های بعدی تا تشکیل اولین مجمع عمومی عادی

هـ- بررسی های لازم شرایط داوطلبین و پذیرش اشخاص واجد شرایط

ز- نشر آگهی دعوت مجمع عمومی عادی با مدت زمان مشخصی که در فاصله 20 الی 40 حداکثر می باشد.

ح- ثبت نام از اشخاصی که نامزد تصدی هیتن مدیره و یا بازرسی هستند

ط- ارسال آگهی دعوت به اداره تعاون کرج  ودر راستا معرفی ناظر در اولین جلسه مجمع عمومی عادی شرکت در شرف تاسیس تعاون در حوزه ثبتی کرج.

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  نشست مشترک

  برگزاری نشست مشترک اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری با کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • علی تابش

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت شرکت اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • امید اسدی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.