تنظیم طرح توجیهی

تنظیم طرح توجیهی

 تنظیم طرح توجیهی  با مشاوره کارشناسان تنظیم طرح توجیهی در پایش ثبت انجام می شود

 تنظیم طرح توجیهی در واقع بررسی و تجزیه و تحلیل موفقیت یک کسب و کار می باشد در حقیقت بررسی های مربوط به نحوه اجرا یک طرح و مفید واقع شدن آن می باشد.این بررسی ها از جانب شخصی خارج از مجموعه سرمایه گذاران و شرکا که به صورت بی طرف می باشد صورت میگیرد زیرا امکان دارد علاقه مندان به پروسه سرمایه گذاری با دید خوشبینانه تنها نسبت به مزایا مثبت نگاه کنند به همین خاطر از مشاوران خارج از سیستم استفاده میشود و کلیه اتفاقات تاثیر گذار با دقت مورد بررسی قرار میگیرد.به بیان دیگر بررسی هایی که به منظور کنترل نقاط ضعف و قوت  یک طرح تا ورود به مرحله سرمایه گذاری و نظارت بر کلیه شرایط ، هزینه های طرح صورت میگرد را طرح توجیهی گویند.

در گام اول این بررسی ها برای سرمایه داران مفید می باشد. مطالعات باید به عنوان عملی ساختن طرح  و رسیدن به اهداف صورت بگیرد. متقاضیان باید در نظر داشته باشند مبحث امکان سنجی برای سرمایه گذاری و مبحث  سنجش امکان سیستم بانکی کاملا باهم متفاوت هستند که متاسفانه در کشور ما از این دو بحث برداشت یکسانی میشود به همین خاطر مشاوران کمی با احتیاط تر عمل می کنند. در نتیجه طرح تدوین شده باید شامل کلیه جنبه های موثر بر طرح و سرمایه گذاری باشد.

طرح و پرسشنامه صنایع باید شامل شرایط ذیل باشد

 • بخشی از آن باید مرتبط با نیروهای انسانی اعم از متخصص یا غیرمتخصص،امکانات عمومی که شامل آب ، برق و انرژی و یا محل اجرای پروژه ، تاثیرات اقتصادی و... مورد بررسی قرار می گیرد.
 • بخشی از آن باید مرتبط با مدیریت و سازمان فروش و یا شرایط بازار باشد. برنامه ریزی در خصوص فروش محصولات ، رقابت در بازار و میزان تعهدات مشتریان و ذی نفعان مورد بررسی قرار میگیرد.
 • بخشی از آن مرتبط با گزارش مطالعات امکان سنجی باشد که از طریق افراد و یا گروههایی نوشته میشود که دارای تجربه در این زمینه باشند. در ابتدا در زمینه مناسب بودن محل اجرا پروژه و مکان و منطقه بررسی های لازم انجام میشود. این اطلاعات باید برمبنا اطلاعات مفید و مستند باشد و شامل مشخصات فنی پروژه ، طراحی های صورت گرفته ... نیز باشد.
 • بخشی از آن مرتبط با گزارشات مالی میباشد ایم گزارش شامل هزینه ها و درآمدهای پروژه ، جبران هزینه ها، تخمین گردش مالی و تا مین هزینه های حقوق و دستمزد و سایر اطلاعات مالی سرمایه گذاران را شامل می باشد.
 • بخشی از آن مرتبط با بررسی سوابق مدیران می باشد که شامل سابقه تحصیلی ،کاری ، میزان شایستگی و توانمندی آنها را شامل میشود.

باید این نکته را بدانید میان امکان سنجی سرمایه گذاری و تسهیلات از سیستم بانکی تفاوت قائل شوید. با درک این تفاوت چنانچه نتیجه حاصل شده از مطالعات امکان سنجی برای اخذ تسهیلات از سیستم بانکی امکان پذیر نبود به معنای امکان پذیز نبودن طرح نمی باشد.سرمایه گذاران معمولا به علت اطمینان از محصول تولید شده خود کل سرمایه شخصی خود را در این راه خذج کند اما با وارد شدن شخص ثالث به دلیل الزامات قانونی و محدودیت های اعمالی زمان بازگشت سرمایه بالاتر از 5 سال است در این زمان طرح از دید سرمایه گذار اولیه نوجیه دارد اما سرمایه گذار ثالث تمایلی به سرمایه گذاری ندارد. با کمال تاسف در کشور ما نسبت به پروژه های صنعتی برخورد درستی صورت نمیگیرد منظور ما از نوشتن این مقاله صحبت در خصوص پروژه های بزرگ با رقم سرمایه گذاری جند صد میلیاردی می باشد. پروژه هایی که نیازمند اخذ مجوز از ارگانهای دولتی نمی باشد و یا نیازمند دریافت تسهیلات از سیستم بانکی کشور نیستند مورد امکان سنجی قرار نمیگیرند

به زبان دیگر در اکثر مواقع چنانچه سرمایه گذار  به هر علتی، نیاز به تهیه گزارش ‏مطالعات امکان‌سنجی ندارند به هیچ وجه به انجام‌ این مطالعات اقدام نمی‌کند. و این امر نشان دهنده نداشتن دانش و ‏آگاهی نسبت  مطالعات امکان سنجی به صورت درست و علمی‌ در چارچوب معیار در میان بخش عمده‌ای از فعالان ‏اقتصادی در کشور ما است. با توجه به اثرگذاری عواملی همانند شرایط نابسامان اقتصادی، تحریم‌های بین‌المللی، سوء مدیریت و سیاست‌گذاری‌های ناصواب و... در به ثمر نرسیدن سرمایه‌گذاری‌ها در‌ کشور، شاید اغراق نباشد اگر بگوییم یکی از مهم‌ترین عوامل در به ثمر نرسیدن سرمایه‌گذاری‌ها در کشور توجه نکردن به  مطالعات امکان سنجی ‏به شکل درست و علمی‌ ، قبل از انجام پروسه سرمایه‌گذاری یا اجرای پروژه می‌باشد. ‌اینکه‌ این بی‌توجهی در اثر چه مسائل ذیل رخ می‌دهد:

‏۱-در پروسه های سرمایه گذاری یا مدیرین پروژه امکان دارد رویکردهای علمی وجود نداشته باشد.

2-بیشتر سرمایه گزاران با مباحث فرصت های سرمایه گذاری آشنا نیستند.

 ‏۳- برخی از مسئولان در خصوص مطالعات امکان سنجی و اجرای طرح ها و پروژه ها اشتباهاتی را انجام میدهند.

‏۴-طراحان بر این باورند برای تغییر در عملکرد سرمایه گذاران در اجرای طرح ها تفسیر اهمیت آن در آینده می باشد.

‏‏الزامات قانونی حال حاضر کشور متقاضیان را مجبور کرده است در دو مرحله گزارش مطالعات امکان سنجی را تهیه کنند.

در ابتدا باید درخواستی مبنی بر اخذ جواز تاسیس واحد صنعتی از وزارت صنایع را ارائه دهند.در هنگام ارائه درخواست از سیستم بانکی کشور باید تسهیلاتی را دریافت نمایند. این فرم ها شامل اطلاعات در موردتقاضا، شیوه تامین ماشین آلات و مواد اولیه طرح و... می باشد. در بحث های مالی نیز باید مواردی مثل بازگشت سرمایه ،دوره بازگشت سرمایه از این قبیل مورد بررسی قرار میگیرد.

با توجه به مطالب فوق پرسشنامه صنایع در حقیقت پارامتر کلی برای سنجش اطلاعات کلی و برداشت اولیه کتقاضی از کسب و کار خود می باشد.طرح کلی این پرسشنامه ها به نحوی می باشد که میتوانید از روی طرح های مشابه آن را کامل نمایید. اما نهیه گزارش تسهیلات از سیستم بانکی کشر کاملا متفاوت با مرحله اولیه می باشد. باید بدانید هریک از بانکهای کشور قالب خاصی برای امکان سنجی خود دارند.اما با کمی توجه متوجه می شوید قالبهای همه آن ها به یک شکل می باشد و بر مبنا بانک صنعت و معدن شکل گرفته است. به صورت کلی براساس محتوای هر طرح ماهیت آن تغییر میکند. برهمین اساس نویسندگان گزارش های تهیه شده از سوی بانک با جمله ی کلیشه ای طرح مورد نظر در چارچوب نمی باشد مواجه میشوند که معمولا پایه و اساس منطقی را دارا نمی باشد. بیشتر متقاضیان براین باورند که مشاوران وظیفه ای آسان و بی دردسری را برعهده دارند به طور کلی باید در نظر داشت به منظور ارتقاء تهیه گزارش مشاوران و از بین رفتن سردرگمی سرمایه داران نگرش خود را در این زمینه تغییر دهید.

نکات مهم در خصوص تنظیم طرح توجیهی

‏۱- متقاضی و سرمایه گذاران مشتاق باید در زمینه راه اندازی کسب و کار و مطالعات امکان سنجی آگاهی لازم ر داشته باشند.این اطلاعات و آگاهی ها از طرق مختلفی از جمله: وزارت تجارت و صنایع،جامعه مهندسان مشاور و.... صورت می پذیرد.

‏۲- روش بخش های دولتی باید اصلاح گردد و این امر در طرح هایی که توسط بخش خصوصی صورت میگرد مهمتر است. تنظیم کنندگان این طرح ها اعتقاد دارند قضاوت باید بر عهده متقاضی باشد زیرا سرمایه گذاران بیش از هرکسی نگران سرمایه خود می باشند.

‏۳- مشاوران متخصص در این زمینه معتقدند که نگاه سیستم های بانکی به گزارش مساوران غیرتخصصی می باشد در نتیجه نگرش این سیستم باید نغییرنماید اصلح آن است برای رفع سوءتفاهم های احتمالی میان مدیران نظام بانکی و مشاوران ارشد صنف ها چاره اندیشی هایی صورت بگیرد.

در صورت نیاز به اقدامات لازم در خصوص تنظیم طرح توجیهی (پرسشنامه صنایع) خود در حوزه های ثبتی استان البرز شامل:

 • تنظیم طرح توجیهی (پرسشنامه صنایع ) در کرج
 • تنظیم طرح توجیهی (پرسشنامه صنایع ) هشتگرد
 • تنظیم طرح توجیهی (پرسشنامه صنایع ) اشتهارد
 • تنظیم طرح توجیهی (پرسشنامه صنایع ) نظر آباد
 • تنظیم طرح توجیهی (پرسشنامه صنایع ) طالقان

شما میتوانید به منظور کسب اطلاع بیشتر در زمینه تنظیم طرح توجیهی (پرسشنامه صنایع ) خود با کارشناسان مجرب و متخصص پایش ثبت در تماس باشید.

 

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  نشست مشترک

  برگزاری نشست مشترک اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری با کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • علی تابش

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت شرکت اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • امید اسدی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.