نقل و انتقال سهام شرکت

نقل و انتقال سهام شرکت

نقل و انتقال سهام یا سهم الشرکه در شرکتها بر طبق قانون تجارت با تنظیم صورتجلسه ای در مجمع عمومی فوق العاده و پرداخت مالیات  نقل و انتقال سهام میزان سهام جابه جا شده در اداره دارایی امکان پذیر می باشد. حضور شرکا و رضایت آنها جهت انجام نقل و انتقال سهام  الزامی می باشد.

برای نقل و انتقال سهام حالتهای زیر را می توان در نظر گرفت:

 • خروج یک شریک از شرکت و واگذاری نقل و انتقال سهام خود سایر سهامداران و یا شرکا شرکت
 • خروج یک شریک از شرکت و واگذاری نقل و انتقال سهام خود به شخص جدیدی که وارد شرکت می شود.
 • خروج  یک یا چند شخص و واگذاری نقل و انتقال سهام خود به سهامداران  جدید و سهامداران قبلی شرکت
 • خروج کلیه سهامداران یا شرکا شرکت و واگذاری نقل و انتقال سهام خود به اشخاص کاملا جدید که در این حالت در واقع واگذاری امتیاز شرکت به اشخاص جدید می باشد(فروش شرکت و اعطای امتیاز آن)

نکته مهم در خصوص نقل و اننقال سهام

 • تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کداقتصادی جهت انجام صورتجلسه نقل و انتقال سهام الزامی می باشد.

نقل و انتقال سهام در شرکتهای سهامی خاص

در شرکتهای سهامی خاص با توجه به نوع سهام که بی نام باشد و یا با نام پروسه انجام نقل و انتقال سهام متفاوت است.

در صورتی که سهام شرکت با نام باشد پس از تنظیم صورتجلسه نقل و انتقال سهام فروشندگان و خریداران باید در اداره دارایی حاضر شده و ضمن پرداخت مفاصا حساب شرکت و مالیات 4 در 100 سرمایه ای که می خواهند منتقل کنند  تأییدیه دارایی را جهت انتقال اخذ می کنند سپس برگه نقل و انتقال سهام دارایی را به همراه صورتجلسه امضا و ممهور شده جهت تأیید و ثبت نقل و انتقال  به ادره ثبت شرکتها ارسال می نمایند.

درصورتی که نخواهیم جهت انجام نقل و انتقال سهام به دارایی مراجعه نماییم با تبدیل سهام با نام به سهام بی نام می توانیم مراحل نقل و انتقال سهام را راحت انجام دهیم. در واقع انتقال سهام بی نام با پرداخت مبلغ اسمی سهام امکان پذیر می باشد و شخص مالک اوراق به عنوان سهامدار شرکت شناخته می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید با کارشناسان مؤسسه تماس حاص نمایید.

نقل و انتقال سهم الشرکه در شرکتهای با مسئولیت محدود

در شرکتهای با مسئولیت محدود جهت نقل و انتقال سهم الشرکه ابتدا صورتجلسه ای در قالب مجمع عمومی فوق العاده تنظیم می گردد.

سپس باید به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه نمود .دفترخانه دو نامه جهت استعلام و معرفی تنظیم می نماید. نامه اول برای اداره ثبت شرکتها جهت اطلاع و تأیید آخرین وضعیت شرکت ، لیست آخرین شرکا و میزان سهم الشرکه آنان. نامه دوم هم جهت انجام نقل و انتقال به اداره دارایی صادر می گردد. اشخاص باید با حضور در اداره دارایی با پرداخت 4 در 100 مبلغی که می خواهند انتقال دهند و هممچنین پرداخت مفاصا حساب شرکت خود تأیییه دارایی و برگه نقل و انتقال را دریافت کنند. پس از اخذ دو نامه با حضور در دفتر خانه اسناد رسمی صلح نامه ای بین فروشندگان و خریداران سهم الشرکه تنظیم می گردد که به تأیید نماینده رسمی دولت یعنی دفتر خانه اسناد رسمی می رسد. پس از انجام این مراحل نسخه صورتجلسه امضا شده وبه همراه صلح نامه تنظیم شده جهت تأیید و ثبت تغییرات به اداره ثبت شرکتها ارسال می گردد.

جهت هر گرونه اطلاعات بیشتر در خصوص نقل و انتقال سهام شرکت و همچنین مراحل تخصصی ثبت شرکت در پایش و دیگر اطلاعات لازم در خصوص ثبت تغییرات شرکت در کرج و ثبت برند و ثبت علامت تجاری در کرج با کارشناسان و کارگروه مجرب ثبت پایش در ارتباط باشید.

 

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  نشست مشترک

  برگزاری نشست مشترک اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری با کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • علی تابش

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت شرکت اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • امید اسدی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.