شخصیت حقوقی نه تنها در حقوق برای شرکت های بازرگانی بلکه برای کلیه عموم و خصوص کاربرد داشته و مورد استفاده قرار میگیرد. تمامی شرکت ها بعد از ثبت شخصیت حقوقی پیدا میکنند و به همین دلیل شرکت به راحتی میتوانند وظایف خود را در راستای رسیدن به اهداف انجام دهد.

مطابق قانون تصویب شده در سال 1347 تشکیل شرکت اختیار کامل به شرکت برای استفاده از تمامی حقوق نداده بلکه قانونگذار ما اگرچه مانند قانونگذار فرانسه،تحصیل شخصیت حقوقی شرکت را موکول به ثبت آن نزد مرجع ثبت شرکت ها نکرده،ثبت شرکت در مرجع ثبت شرکت ها را شرط ادامه ی حیات آن قرار داده است.

وقتی شرکتی به ثبت میرسد این امکان را میدهد تا کلیه امور زیر نظر و تحت کنترل باشد و ثبت شرکت مطابق ماده 195 قانون امری اجباری است البته در این ماده مشخص نیست که اگر شرکتی به ثبت نرسد و شروع به فعالیت کند به کل تعطیل خواهد شد

نتایج عدم ثبت شرکت

بررسی مفاد ماده ی 6 لایحه ی قانونی 1347 بیانگر رعایت بعضی مقررات شخصیت حقوقی شرکت قبل از اینکه در مراکز ثبت شرکت ها ایجاد می شود ،ولی این شخصیت ناقص و تکمیل نشده است، به جز اینکه در ادارات مربوطه به ثبت برسد. اما با اینکه شرکت قبل از ثبت در مرجع ثبت شرکت ها تشکیل می شود و شخصیت حقوقی پیدا می کند، ثبت شرکت در نوع فعالیت آن در ابتدا بسیار تاثیر گذار است . به عبارتی تا شرکت ثبت نشود نمی تواند خیلی از امور حقوقی را پیگیری کرد مثلا قبل از اینکه شرکت به ثبت برسد ارائه هرگونه مجوزی بلکه موقت برای آن امری غیر قانونی است .چنانچه جرمی از سهامداران سر بزند زیان وارد شده باید توسط اشخاص ثالث پرداخته شود» (ماده ی 28 لایحه ی قانونی 1347)

علاوه بر این انتشار اوراق قرضه امکان پذیر نمی باشد ،بجز در مواقعی که دارایی شرکت  مورد تایید قرار میگیرد و دو سال تمام از تاریخ ثبت شرکت گذشته و دو ترازنامه آن توسط انجمن عمومی تایید گشته است(ماده ی 55 لایجه ی قانونی 1347)

همچنین با اینکه شرکت مورد تایید قرار میگیرد نمیتوان قبل از ثبت شروع به فعالیت کند ، بجز اینکه به ثبت برسد. (ماده ی 22 لایحه ی قانونی 1347). در هر صورت،اگر شرکت تا شش ماه پس از ارائه اظهارنامه ی مذکور در ماده ی این قانون به ثبت نرسد افرادی که تمایل به اسم نویسی در این شرکت دارند باید به مراکز و بانکهای پذیره نویسی مراجعه  و با پرداخت هزینه این کار را انجام دهند. ماده ی 19 لایجه ی قانونی1347

در کنار توضیحات داده شده باید گفت شرکت های سهامی حقوقی را قبل از ثبت به دست می آورند که قانون برای آن تعیین کرده است،بنابراین  مدیران شرکت به محض انتخاب شدن و قبول سمت خود می توانند از اختیاراتی که قانون به آن ها اعطا کرده استفاده کنند،از جمله اینکه می توانند بلافاصله پس از تشکیل شرکت ،رئیس هیاَت مدیره و احیاناَ مدیر عامل شرکت را انتخاب کنند. چنین انتخابی لازم است،چه رئیس هیات مدیره یا مدیرعامل باید شرکت را به ثبت برساند. همانطور که گفته شد شرکت ها پس از تاسیس شخصیت قانونی پیدا میکنند که در انجمن عادی و فوق العاده قابلیت تصمیم گیری و انجام امور شرکت مثل استخدام ، خرید امکانات مورد نیاز و.. امکان پذیر است.

برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر میتوانید به طباطبایی موتمنی،منوچهر،شخصیت حقوقی،تحولات حقوق خصوصی،زیر نظر ناصر کاتوزیان،ج 2،انتشارات دانشگاه تهران،1371،ص 225 به بعد رجوع بفرمایید..

در این حالت اگر شرکت قرارداد یا معامله انجام دهد بعد از ثبت همین شرکت مسئولیت تمام این امور را برعهده دارد پس باید طبق آن پیش برود. در این گونه موارد فرض بر این است که مدیران می توانسته اند معامله کنند،ولی نمی توانسته اند از مبلغ گرداوری شده  به عنوان سرمایه استفاده کنند،مگر پس از ثبت شرکت و حال که شرکت به ثبت رسیده،پرداخت مبالغ و هزینه های ناشی از این معامله از سرمایه ی شرکت(که نزد بانک است)بلامانع است.

این موضوع وقتی دیده میشود که معاملات بعد از تشکیل شرکت انجام شده است،ولی شرکت پس از شش ماه که از  تاریخ ارائه اظهارنامه همان ماده ی 6 لایحه ی قانونی 1347 ثبت نشده باشد و شرکای آن طبق ماده ی 19 لایحه ی مذکور می توانند سرمایه خود را پس بگیرند.در این صورت اشخاص ثالث به چه کسی می توانند مراجعه کنند؟قانونگذار ما،به تبعیت از قانون فرانسه،موسسان را مسئول پرداخت هزینه های ناشی از این گونه معاملات تلقی کرده است.در واقع،مواد 19و 23 لایحه ی قانونی 1347، نشان دهنده  قوانین در این باره است: « سهامداران شرکت در مقابل تمام فعالیت هایی که برای ثبت شرکت لازم باید متعهد باشند»

اگر شرکت های خارجی در ایران به ثبت نرسیده باشند طبق ماده 5 قانون ثبت شرکتها باید نسبت به ثبت شرکت در ایران در صورتیکه تمایل به فعالیت در این کشور را داشته باشند. اما ثبت نشدن آن باعث ایجاد جرایم و عدم فعالیت های دیگر در کشورخواهد شد. برای اینکه شرکت های خارجی بتوانند شرکتشان را به ثبت برسانند باید طبق ماده 22 قانون تجارت باید تمام مدارک ترازنامه ها، اطلاعیه های درج شده در ایران روشن کند تا در غیر این صورت جریمه نشود البته این جریمه ها در کنار جریمه های مقرر شده برای شرکت هایی که ثبت نشده اند هستند.

وقتی که شرکت ایرانی خواهان ثبت باشد باید مطابق ماده 10 قانون ثبت شرکت ها ، باید مبلغی به عنوان حق الثبت به مراکز ثبت شرکت ها واریز شود. این مبلغ برای هر شرکت متفاوت است و به همین دلیل نکات ریز را در اینجا  بیان نمیکنیم. به یاد داشته باشید که شرکت باید ظرف شش ماه از تاریخ تسلیم اظهارنامه ی مذکور در ماده ی 6 لایحه ی قانونی 1347 به ثبت برسد(ماده ی 19 لایحه ی مذکور) ،همچنین قرارداد به ثبت رسیده توسط انجمن را به همراه صورتجلسه تایید مدیر و ناظران برای ثبت شرکت به مراجع ثبت شرکت تقدیم شود.ماده ی 18 لایحه ی قانونی 1347

شایان به ذکر است که شرکت هایی که قبلا تاسیس شده و خواهان ثت می باشد باید توسط خود شرکت و مدیر یا مدیران پیگیری شود. اگر در این مدت زمان تغییری در هر مرحله از شرکت ایجاد شده باشد باید گزار ش شود مثلا تغییر در اعضا یا اختیارات سهامداران و.. طبق ماده 9 قانون تجارت  هر زمان که قصد تمدید مدت شرکت زاید بر مدت مقرر یا انحلال شرکت قبل از مدت معینه یا تغییر در تعیین کیفیت تفریق حساب یا تغییر اسم شرکت یا تبدیل دیگر در اساسنامه یا تبدیل و یا خروج بعضی از شرکای ضامن از شرکت دریافت شد  و یا مواقعی که مدیر یا مدیران شرکت تغییر میکنند و یا تصمیمی در رابطه با مسئله ای  در ماده ی 58 قانون تجارت میگیرند باید طبق قانون برای ثبت شرکت اقدام بشود.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  نشست مشترک

  برگزاری نشست مشترک اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری با کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • علی تابش

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت شرکت اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • امید اسدی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.