انتخاب نمودن و به ثبت رساندن علامت تجاری از شرایط خاصی تبعیت می نماید.به سبب ثبت علامت و اختراعات علامت یا برند بایستی بدیع، ابداعی باشد و سبب گمراهی و فریب نگردد.

مقصود از بدیع بودن علامت تجاری این می باشد که علامت مورد استعمال برروی محصول که به منظور ثبت ارائه می گردد بایستی از لحاظ شکل بدیع باشد و سابقه ثبت و استفاده به وسیله دیگران را در برنداشته باشد.

لازم به ذکر است که با عنایت به جدول طبقه بندی کالا هرزمان به منظور نوعی کالای معلوم علامتی از طبقه ای خاص استعمال گردد فرد دیگری که پس از انتخاب نمودن علامت ذکر شده بخواهد به منظور کالای خود از گونه شبیه از علامت ذکر شده و از همان علامت قبلی استعمال نماید با ممنوعیت استعمال و ثبت علامت روبرو خواهد گردید.

در دنیای امروز انتخاب نمودن علامت های تجاری یا برند بسیار دشوارتر و سخت تر از گذشته گردیده است زیرا در دهه های اخیر حجم برند هایی که در اداره مالکیت صنعتی به ثبت رسیده اند به صورت چشمگیری با گسترش و افزایش مواجه شده است در صورتی که برندی در گذشته ثبت گردیده باشد دیگر قابلیت این را ندارد که به ثبت برسد به همین سبب به منظور جلوگیری از رد شدن برند مورد تقاضا می بایست قبل از آن که  برند مورد تقاضا به ثبت رسانده شود از آن استعلام گرفته شود.

روش استعلام برند ثبت شده

جهت کسب نمودن اطمینان از این که برند مورد نظر شما در گذشته به ثبت رسیده است یا نه می توانید به پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور به نشانی http://rrk.ir مراجعه نمایید.

این سامانه یکی از معتبرترین و با اعتبارترین روش ها به منظور استعلام ثبت برند است.در این شیوه به منظور استعمال از برند موردنظر بعد از ورود به سامانه بالا می توانید به قسمت آگهی های قانونی رجوع نمایید و با انتخاب  علامت تجاری به عنوان نوع آگهی، درج نام و کامل نمودن دیگر اطلاعات درخواست شده برروی گزینه جستجو کلیک کنید.

با استعلام گرفتن از برند قبل از ثبت می توان از کلیه برندهایی که در 45 طبقه کاری به  ثبت رسیده اند باخبر شد. بعضی از موقع ها این امکان وجود دارد که یک برند را به کالا و یا خدماتی خاص اختصاص دهیم و بخواهیم از همان نام در کالا و یا خدماتی دیگر استعمال نماییم.

بنابراین با استعلام برند قبل از ثبت می توانیم از ثبت آن برند در طبقه های دیگر باخبر شویم و دیگر نیازی نیست ک به منظور آن اظهارنامه ای دیگر تهیه و تنظیم نماییم.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند

الف-  شخص حقیقی

 1. ارائه رونوشت شناسنامه.
 2. ارائه رونوشت کارت ملی.
 3. ارائه رونوشت کارت بازرگانی چنانچه در برند از حروف لاتین استفاده شده باشد.
 4. ارائه رونوشت مجوز فعالیت از قبیل جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیتی که از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی صادر شده است.

ب- شخص حقوقی

 1. ارائه رونوشت شناسنامه.
 2. ارائه رونوشت کارت ملی.
 3. ارائه رونوشت روزنامه ی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت.
 4. ارائه رونوشت مجوز فعالیت از قبیل جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیتی که از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی صادر شده است.
 5. ارائه کارت بازرگانی،چنانچه در برند از حروف لاتین استفاده شده باشد.

انتخاب نمودن نام برند 

در انتخاب نمودن نام برند، می بایست نکته های ذیل را مورد توجه قرار دهید:

ابتکاری بودن علامت تجاری

بدیع  بودن علامت از خصوصیات و ویژگی های علامت تجاری می باشد ،یعنی علامت می بایست  همراه  با طراحی و ظرایف شکلی باشد.در صورتی که علامت ساده  وآسان باشد و با خود جنس اشتباه گرفته  شود از محصولی که در بازار عرضه شده است حمایت نمی نماید ودربرگیرنده  نشانه های خوب تجاری یک علامت ابداعی و بدیع نمی باشد . از سویی دیگر،ابداعی و بدیع  بودن علامت تجاری واجب می نماید که اسامی عام(مانند کلمه "شکر") به عنوان علامت انتخاب نگردند و  سرانجام اینکه  استعمال نمودن ازخطوط هندسی به صورت لوزی یا دایره و هم چنین  انتخاب نمودن  ارقام که معرف و شناساننده کیفیت جنس می باشد ،گنجایش ابداعی و بدیعی را ندارد اما در صورتی که ارقام مورد استعمال با نوع کالا متفاوت باشد به منظور استعمال به عنوان علامت،بدون مانع و اشکال می باشد.

عدم ایجاد اشتباه در نظر مشتری

علامت تجاری نبایستی به صورتی طراحی و ترسیم شوند که در ذهن مشتری سبب به وجود آمدن اشتباه شود و او را در تمییز و تفکیک علامت های تجاری دیگر که مقداری شبیه یکدیگر می باشند به سردرگمی و انتخابی نادرست گرفتار کند. به عنوان مثال، در علامت های  ترکیبی این امکان وجود دارد که در اجزاء دو علامت مرکب از یک کلمه متشابه استعمال گردیده باشد و اجزای دیگر برابر و مساوی نباشند، به صورتی که جزء مشترک و شبیه دو علامت میان مالکان  آن ها سبب اختلاف و ادعا را فراهم و مهیا نماید.

شکل گیری اشتباه در خاطر مشتری گاهی ممکن است با انتخاب نمودن نام منطقه ای خاص به عنوان علامت تجاری به منظور کالایی معلوم که در اصل میان کالا و آن منطقه هیچ گونه ارتباطی وجود ندارد شکل بگیرد به صورتی که مصرف کننده با خیال این که کالا به آن ناحیه تعلق دارد درباره گونه ومنشا جنس به اشتباه گرفتار و در خریداری نمودن آن محصول منحرف گردند.

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  نشست مشترک

  برگزاری نشست مشترک اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری با کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • علی تابش

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت شرکت اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • امید اسدی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.