یکی از عوامل اساسی در تاسیس یک شرکت نام آن شرکت است، که عامل جدایی شرکت ها از یکدیگر نیز میباشد.

به این صورت که فعالیت شما از دیگر شرکت های  جدا است. تحقیقات نشان میدهد که انتخاب اسم مناسب برای شرکت در موفقیت و رسیدن به اهداف آن تاثیر بسزایی دارد بنابراین برای اینکه اسم متناسب و درستی را برای شرکت به ثبت برسانید میتوانید از استعلام اسم شرکت استفاده نمایید.

استعلام اسم شرکت 

با سرعتی که دنیا اکنون در حال پردازش و پیشرفت است ؛ شرکت های مختلفی هر روز بیشتر از قبل به ثبت میرسد و بجایی رسیده ایم که انتخاب اسم برای شرکت به یک معضل تبدیل گشته است. بنابراین برای اینکه از اسم های کلیشه ای که هیچ تاثیری در بازدهی شرکت ما ندارد پرهیز ، و از اسامی ثبت شده برای عدم دوبارگی در انتخاب اسم استعلام اسم شرکت بسیار واجب است. به این دلیل که اسم تکراری اگر چه اسمی دلنشین و در خور باشد اما آن نتیجه قبلی را به ما نخواهد داد.

شیوه های استعلام اسم شرکت

الف) استفاده از پایگاه های اطلاعاتی شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور به نشانی http://www.ilenc.ir

برای کسب اطمینان در خصوص عدم ثبت نام انتخابی شرکت می توانید به سامانه ی استعلام اشخاص حقوقی کشور به نشانی http://www.ilenc.ir مراجعه کنید.این سامانه زیر نظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است و علاوه بر شرکت ها تمامی اشخاص حقوقی کشور نظیر ارگان های دولتی و شهرداری ها را در بر می گیرد.

پس از وارد شدن در سامانه،درج نمودن حداقل یکی از سه قلم اطلاعاتی ذیل الزامی است.

 1. شماره ثبت
 2. شناسه ملی
 3. نام شخصیت حقوقی  

با وارد نمودن حداقل یکی از اطلاعات فوق،چنانچه شرکت مورد نظر قبلا ثبت شده باشد اطلاعات کلی آن شامل نام کامل،تاریخ تاسیس و ثبت،شناسه ملی واحد ثبتی آدرس و کد پستی شرکت قابل روئت می باشد.

ب) استفاده از پایگاه های اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور به نشانی http://rrk.ir

در این شیوه به منظور استعلام نام شرکت بعد از ورود به پایگاه اینترنتی فوق الذکر به قسمت آگهی های قانونی مراجعه نمایید و با ذکر اسم و کامل نمودن دیگر اطلاعات خواسته شده برروی گزینه ی جستجو کلیک کنید.
در سامانه ی فوق الذکر کلیه ی آگهی های اشخاص حقوقی همراه با اطلاعاتی اعم از اسم شرکت،موضوع شرکت و مشخصات اعضای شرکت به منظور اصالت سنجی به صورت رایگان در دسترس خواهد بود.

ثبت نام شرکت

پس از استعلام نام شرکت ،در صورتی که نام پیشنهادی شما در اداره ثبت شرکت ها ثبت نشده بود،می توانید با مراجعه به پایگاه الکترونیکی http://www.irsherkat.ssaa.ir به ترتیب اولویت 5 نام را انتخاب و در سامانه درج نمایید تا پس از بررسی، یکی از نام ها مورد تایید قرار گیرد. در ضمن،متقاضی تعیین نام باید احدی از سهامداران یا موسسین یا وکیل رسمی دادگستری (با ارائه وکالتنامه)باشد. بعد از تایید نام توسط اداره ثبت شرکت ها، اعتبار آن در صورت ثبت و آگهی شدن نامحدود است، اما در صورتی که ثبت و آگهی نشود اعتبار آن تا 3 ماه از تاریخ تایید نام می باشد.این مدت برای شرکت های سهامی عام 6 ماه می باشد.

سایر روش های استعلام اسم شرکت

روش دیگر مراجعه به سایت روزاسمه رسمی قوه قضاییه است که با تایپ اسم انتخابی در بخش اعلامیه های قانونی ،اطلاعات لازم از ثبت این اسم در گذشته یا عدم ثبت آن آگاهی پیدا کنید.

لازم به ذکر است که امروز به دلیل بالا رفتن اسامی شرکت های ثبت شده ؛ این معضل را با انتخاب اسم 4 سیلابی میتوان رفع کرد ،زیرا تفاوت بیشتری در اسامی شرکت های ثبت شده به وجود می آید.

در ضمن بخاطر داشته باشید که در انتخاب اسم ، به کار بردن کلمات بیگانه یا انگلیسی و لغاتی که با شئونات اسلامی تداخل داشته باشد اجتناب کنید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  نشست مشترک

  برگزاری نشست مشترک اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری با کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • علی تابش

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت شرکت اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • امید اسدی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.