ثبت شرکت در کرج

ثبت شرکت در کرج

موسسه حقوقی ثبتی پایش یکی از معتبرترین و تخصصی ترین مجموعه ها در حوزه ثبت شرکت در کرج  می باشد که سابقه چندین ساله خود زمینه ثبت شرکت ، ثبت برند ، ثبت علامت تجاری و ..... توانسته در حوزه صاحب سبک باشد و از رقبای خود پیشه بگیرد.

حال میپردازیم به روند اصولی ثبت شرکت در کرج  

چرا کرج بیشترین رتبه را بعد از تهران در ثبت شرکت دارا می باشد؟ علت آن چیست ؟ کرج به دلیل موقعیت جغرافیایی و موقعیت سیاسی یکی از شاهراه های تجاری و بازرگانی و از طرفی جزو یکی از کلان شهر های نزدیک به تهران برای بیزینس های متفاوت مورد مناسبی می باشد

اگر شما هم با ما هم فکر هستید و می خواهید کسب و کار خود را در کرج شروع کنید و شرکت خود را در این کلان شهر به ثبت برسانید بدون هیچ فکری با موسسه حقوقی ثبتی پایش تماس بگیرید و پرونده ثبتی خود را به ما بسپارید تا در کمترین زمان و کمترین هزینه و با بالاترین کیفیت فعالیت شما را انجام دهیم منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم ، در ضمن اگر در زمینه مسائل ثبتی برایتان سوالی پیش آمده شما را دعوت به خواندن دو پاراگراف زیر مینمایم :

هنگامی که دو یا چند نفر قصد انجام فعالیتی مشترک و بهره گیری از سود حاصله را دارند فعالیت خود را در قالب شرکت آغاز می کنند. به این منظور پس از تصمیم گیری در مورد نوع فعالیت باید جهت ثبت و راه اندازی شرکت اقدام نمود.

اولین قدم برای ثبت شرکت اخذ مجوز انجام آن نوع فعالیت از مرجع مربوطه می باشد. شایان ذکر است که همه فعالیتها نیاز به مجوز ندارند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید از مشاوره کارشناسان امور موسسه حقوقی ثبتی پایش بهره مند شوید.

پس از اخذ مجوز، نوع شرکت باید انتخاب گردد. در ایران معمولا شرکتها در قالب شرکت سهامی خاص و یا مسئولیت محدود به ثبت می رسند. شرکت سهامی خاص از اعتبار بیشتری برخوردار بوده و متشکل از 5 نفر می باشد و نیاز به سرمایه گذاری معادل 35% از سرمایه در نظر گرفته شده برای تاسیس دارد. اعضای تشکیل دهنده شرکت با مسئولیت محدود دو نفر هستند .  برای ثبت این نوع شرکت نیاز به سرمایه گذاری نمی باشد و سرمایه در نظر گرفته شده تنها اعلام می گردد.

در مرحله بعد انتخاب نام مناسب برای شرکت  باید انجام گردد. این نام باید در زمینه فعالیت شرکت , مطابق با قوانین جمهوری اسلامی و فاقد اسامی خاص باشد.هم چنین عنوان سهامی خاص یا مسئولیت محدود باید قبل یا بعد از نام شرکت ذکر گردد. به علاوه اسم در نظر گرفته شده برای شرکت نباید سابقه ثبت داشته باشد.

پس از طی مراحل فوق الذکر می توان جهت ثبت شرکت پس از تهیه و تنظیم مدارک و اسناد مورد نیاز  و پرداخت هزینه های مربوط اقدام نمود.

شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود شرکتی را گویند که دست کم با دونفر شریک و میزان سرمایه ی اقلا یک میلیون ریال شروع به فعالیت نماید.این شرکتها که در اصطلاح شرکتهای خانوادگی اطلاق می شوند ،در میزان و نوع مسئولیت شان دارای محدودیت می باشند و برخلاف تصور بسیاری از متقاضیان به هیچ عنوان در پرداخت مالیات ها مشمول محدودیت نمی شوند.سرمایه در این شرکتها بصورت سهم الشرکه بوده و رابطه ی اعضا با یکدیگر تحت عنوان شرکا یا رابطه ی شراکتی عنوان می گردد.

شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص شرکتی ست کاملا بازرگانی و کاملا تجاری حتی اگر با موضوعیتی غیر از اینها به فعالیت بپردازد.سهامی خاص با پنج نفر اعم از سه نفر سهامدار و دونفر بازرس اصلی و علی البدل قابلیت ثبت را پیدا می نماید.سرمایه در این شرکت ها می بایست دست کم یک میلیون ریال بوده به این قرار که 35% زمان ثبت واریز به بانک گردیده و در حسابی با نام شرکت بلوکه شود و 65% باقی مانده در تعهد سهامداران محفوظ بماند.شرکت سهامی خاص رابطه ی سهامداری را در میان اعضا برقرار می نماید چراکه سرمایه اش به قطعات سهام منقسم می گردد.

 • در انتها جهت هرگونه اطلاعات ثبتی و حقوقی در حوزه ثبت شرکت ، ثبت برند در کرج ، ثبت تغییرات شرکت درکرج، ثبت طرح صنعتی ، ثبت اختراع ، ثبت علامت تجاری در کرج ،اخذ جواز تاسیس صنایع و دیگر خدمات ثبتی و اداری می توانید از کارشناسان مجرب موسسه حقوقی ثبتی پایش  اطلاعات لازم را کسب نمایید.

توضیحاتی دیگر در خصوص ثبت شرکت در کرج

ثبت شرکتهای تجاری:

اصولا شرکتها ی تجاری به شرح ذیل می باشند: در ضمن با مطالعه کامل متن فوق میتوانید تعریف و فرایند اجرای شرکتهای تجاری  و ثبت شرکت در کرج را کاملا از هم تفکیک و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

 • شرکت های تجارتی . شرکتی است که بین دو یا چند نفر ، به منظور تحصیل سود ، با نام مخصوص
 • شرکت های مدنی . شرکتی است که به موجب قرارداد ، بین دو یا چند نفر برای کسب درآمد از طریق فعالیت مشترک
 • شرکت های تعاونی . شرکتی است ، که برای فعالیت در امور مربوط به تولید و توزیع ، به منظور بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی اعضاء
 • شرکت های دولتی . شرکت دولتی ، واحد سازمانی مشخصی است که با اجازه قانون به صورت شرکت ایجاد شده
 • شرکت هائی که شرکت دولتی تلقی می شوند . هر شرکت تجارتی که از طریق سرمایه گذا ری شرکت های دولتی ایجاد می شود.

در ادامه توضیحات کامل و جامع در خصوص چگونگی شرکت های نام برده همراه با مراحل ثبت شرکت و مسائل حقوقی شرکتها به اختصار توضیح داده شده است.

1-شرکت های تجارتی :

شرکت تجارتی یا شرکت بازرگانی ، شرکتی است که بین دو یا چند نفر ، به منظور تحصیل سود ، با نام مخصوص ، تحت عنوان یکی از شرکت های مذکور در قانون تجارت با رعایت مقررات مربوط ، تشکیل و به ثبت داده شود .

شرکت های تجارتی ، همان طور که سابقاً ( شماره 1 ) گفته شد، بر هفت نوع هستند :

 • ثبت شرکتهای تجاری:شرکت سهامی عام .
 • ثبت شرکتهای تجاری:شرکت سهامی خاص .
 • ثبت شرکتهای تجاری:شرکت با مسؤولیت محدود .
 • ثبت شرکتهای تجاری:شرکت تضامنی .
 • ثبت شرکتهای تجاری:شرکت نسبی .
 • ثبت شرکتهای تجاری:شرکت مختلط غیرسهامی .
 • ثبت شرکتهای تجاری:شرکت مختلط سهامی .

یادآوری می شود :

- هرگاه شرکت تجارتی از طریق سرمایه گذاری شرکت های دولتی ایجاد شود مادام که بیش از نصف سرمایه آن متعلق به شرکت های مزبور است ، شرکت دولتی تلقی می گردد .

- همان طور که سابقاً اشاره شد ، در ماده 20 قانون تجارت ، شرکت های تعاونی تولید و مصرف نیز ، جزو شرکت های تجارتی ذکر شده است . ولی در حال حاضر ، شرکت های تعاونی را به علت داشتن وضع خاص ، نمی توان از انواع شرکت های تجارتی به شمار آورد . – ( از شرکت های تعاونی بعداً ، شماره 787 و بعد ، گفتگو خواهد شد ) .

ثبت شرکت های تجاری،ثبت شرکت در کرج،ثبت شرکت در تهران،ثبت شرکت در کرج و استان البرز

گروه بندی شرکت های تجارتی : ثبت شرکت در کرج

شرکت های تجارتی را به سه گروه تقسیم کرده اند : شرکت های سرمایه ، شرکت های شخص و شرکت های مختلط .

ثبت شرکت در کرج

 1. « شرکت های سرمایه » عبارتند از شرکت سهامی عام ، شرکت سهامی خاص و شرکت با مسؤولیت محدود . وجه تسمیه این گروه شرکت ها ، به شرکت سرمایه و مشخصه آنها ، این است که ، فقط سرمایه و دارائی شرکت ، وثیقه طلب طلبکاران شرکت است و سهامداران یا شرکای آنها ، هیچ گونه مسؤولیتی در برابر بدهی های شرکت ندارند . اگر شرکت منحل شود و دارائی آن ، کافی برای پرداخت طلب طلبکاران نباشد ، آنها حق مراجعه به سهامداران یا شریک شرکت و مطالبه باقی مانده طلب خود را از دارائی شخصی او ، ندارند . بدین ترتیب بقیه طلب آنها از شرکت لاوصول مانده و سوخت می شود .

ثبت شرکت در کرج

 1. « شرکت های شخص » از شرکت تضامنی و شرکت نسبی تشکیل می شود . در این شرکت ها ، برعکس شرکت های سرمایه ، فقط دارائی شرکت نیست که وثیقه طلب طلبکاران شرکت می باشد ، بلکه دارائی هر یک از شرکاء نیز ، وثیقه طلب مزبور به شمار می رود . بدین ترتیب ، شخصیت و دارائی شرکاء ، در اعتبار شرکت و رابطه معامله  کنندگان با آن نقش و اهمیت دارد . به همین علت این شرکت ها را ، شرکت های شخص نامیده اند . هرگاه شرکت منحل شود و دارائی شرکت ، برای پرداخت دیون شرکت ، کافی نباشد ، طلبکاران شرکت می توانند برای باقی مانده طلب خود ، به شرکاء مراجعه و آن را از دارائی شخصی آنها وصول نمایند . وجه ا فتراق شرکت تضامنی با شرکت نسبی این است که در شرکت تضامنی هر یک از شرکاء به تنهائی و قطع نظر از سرمایه ای که در شرکت دارد ، مسؤول پرداخت تمام دیون شرکت است و شرکاء در برابر طلبکاران شرکت مسؤولیت تضامنی دارند . ولی در شرکت نسبی ، هر یک از شرکاء فقط به نسبت سرمایه ای که در شرکت دارد ، مسؤول دیون شرکت است و طلبکار شرکت برای مطالبه و وصول باقی مانده طلب خود از دارائی شخصی شرکاء ، می تواند به هر یک از آنها به نسبت سرمایه او به کل سرمایه شرکت ، رجوع نماید .

ثبت شرکت در کرج

3- « شرکت های مختلط » مرکب است از شرکت مختلط غیرسهامی و شرکت مختلط سهامی . در این شرکت ها ، همان طور که از بودن کلمه « مختلط » در اسم شرکت پیداست ، اختلاط و آمیختگی شریک وجود دارد . – شرکاء بر دو نوع اند : - شریک ضامن و شریک با مسؤولیت محدود در شرکت مختلط غیرسهامی ، شریک ضامن و شریک سهامدار در شرکت مختلط سهامی . شریک با مسؤولیت محدود و شریک سهامدار در برابر بدهی های شرکت ، هیچ مسؤولیتی ندارد ، و دارائی شخصی آنها ، به هیچ عنوان وثیقه طلب طلبکاران شرکت نیست . وضع آنان از این لحاظ ، عیناً همان وضع سرمایه گذاران یعین شرکاء و سهامداران ، در شرکت های سرمایه است . لیکن شریک ضامن ، قطع نظر از مقدار سرمایه خود در شرکت ، مسؤول پرداخت دیون شرکت است و دارائی شخصی او ، مانند دارائی شرکت ، وثیقه طلب طلبکاران شرکت می باشد .

هرگاه شریک ضامن دو نفر یا بیشتر باشد ، در این صورت مسؤولیت آنها تضامنی بوده و در مقابل طلبکاران شرکت ، عیناً همان وضع شرکای شرکت تضامنی را خواهند داشت .

با توجه به آنچه که در مورد شریک یا شرکای ضامن گفته شد ، در واقع شرکت مختلط غیرسهامی و شرکت مختلط سهامی را نیز می توان در زمره شرکت های شخص قرار داد .

ثبت شرکت های تجاری،ثبت شرکت در کرج،ثبت شرکت در تهران،ثبت شرکت در کرج و استان البرز

2- ثبت شرکت در کرج:شرکت مدنی :

شرکت مدنی ، شرکتی است که به موجب قرارداد ، بین دو یا چند نفر برای کسب درآمد از طریق فعالیت مشترک ، تشکیل می شود . 

شرکت مدنی ممکن است برای کسب و کار یا خرید و فروش یا پیشه وری و انجام حرفه و صنعتی ، به وجود آمده باشد . شرکت مدنی تابع مقررات قانون مدنی درباره شرکت است . در شرکت مدنی ، هر یک از شرکاء در نفع و ضرر سهیم می باشند . مگر این که ،  برای یک یا چند نفر از آنها ، سهم زیادتری منظور شده باشد . طرز اداره کردن شرکت ، طبق شرایطی یکه بین شرکاء مقرر است ، خواهد بود . شریکی که به اداره کردن شرکت مأذون شده است ، می تواند هر عملی را که لازم این امر است ، انجام دهد و مسؤول خسارات حاصله از اعمال خود نیست . مگر این که مرتکب تقصیر یا غفلت و اهمال شده باشد . اگر اداره کردن شرکت ، به عهده شرکاء متعدد باشد ،  بنحوی که هر یک به طور استقلال ، مأذون در اقدام باشد ، هر یک از آنها می تواند منفرداً به اعمالی که برای این امر لازم است ، مبادرت نماید . اگر بین شرکاء مقرر شده باشد که یکی از مدیران نمی تواند بدون دیگری اقدام کند ، مدیری که به تنهائی اقدام کرده باشد ، در صورت عدم امضای شرکای دیگر ،  در مقابل شرکاء ضامن خواهد بود اگرچه برای مأذونین دیگر ، امکان برای مداخله در امر اداره کردن ، موجود نبوده باشد . شریکی که بدون اذن یا در  خارج از حدود اذن ، تصرف در اموال شرکت نماید ، ضامن است .

ثبت شرکت در کرج:مشخصه های شرکت مدنی :

 مشخصه های عمده شرکت مدنی را می توان به ترتیب زیر خلاصه کرد :

 • شرکت مدنی شخص حقوقی محسوب نمی شود . زیرا شرکت هائی که طبق قانون تجارت تشکیل و به ثبت داده شده باشند ، شخصیت حقوقی دارند و شرکت مدنی چنین نیست .
 • شرکت مدنی تابعیت و اقامتگاه ندارد . زیرا علاوه بر اشخاص حقیقی یعنی افراد انسانی ، اشخاص حقوقی می توانند دارای تابعیت و اقامتگاه باشند و شرکت مدنی ، همان طور که فوقاً اشاره شد ، شخص حقوقی به شمار نمی آید .
 • معاملاتی که شرکت مدنی انجام می دهد ، معاملات تجارتی محسوب نمی شود . زیرا طبق قانون تجارت ، معاملات شرکت های تجارتی است که تجارتی محسوب می گردد و شرکت مدنی ، از شرکت های تجارتی نیست .
 • در صورتی که مدت تعیین نشده باشد ، شرکت مدنی به تقاضای هر یک از شرکاء ، از بین می رود . در مورد آن مقررات مربوط به تصفیه و ورشکستگی ، قابل اجرا نیست .
 • در شرکت مدنی ، شرکاء جمعاً نمایندگی آن را به عهده دارند .

ثبت شرکت های تجاری،ثبت شرکت در کرج،ثبت شرکت در تهران،ثبت شرکت در کرج و استان البرز

ثبت شرکت در کرج:تعریف شرکت در قانون مدنی :

قانون مدنی در تعریف شرکت می گوید : « شرکت عبارت است از اجتماع حقوق مالکین متعدد ، در شی واحد ، به نحو اشاعه » .

هرگاه مالی ، در مالکیت مشترک دو یا چند نفر باشد ، چنین مالکیتی مشاع و چنین حالتی را اشاعه می گویند . اشاعه آن است که مالکیت همه مالکان ، در همه ذرات شیء مربوط ، پراکنده بوده و وجود داشته باشد . همان طور که معلوم است ، برای به وجود آمدن شرکت حداقل دو نفر لازم است تا اجتماع حقوق آنها در شیء واحد ، تحقق پیدا کند .

شرکت ممکن است اختیاری یا قهری باشد . شرکت اختیاری ، یا در نتیجه عقد حاصل می شود . مانند عقد بیع ، که به موجب آن دو نفر مالی را مشترکاً خریداری کنند ، یا قرارداد ، مانند قراردادی که در اثر آن دو نفر به تشکیل شرکت مدنی اقدام نمایند یا در نتیجه عمل شرکاء به وجود می آید ، مانند این که چند نفر مالی را مشاعاً به عنوان حق الزحمه ، دریافت دارند . شرکت قهری ، از جمله در وراثت ایجاد می گردد که ورثه بدون اراده و قهراً ، مالک مشترک ماترک متوفی می شوند .

3- ثبت شرکت در کرج:شرکت های تعاونی :

787- شرکت تعاونی ، شرکتی است ، که برای فعالیت در امور مربوط به تولید و توزیع ، به منظور بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی اعضاء از طریق همکاری و تشریک مساعی آنها ، تشکیل می شود .

به موجب قانون علاوه بر اشخاص حقیقی یعنی افراد انسانی ، اشخاص حقوقی غیردولتی مانند شرکت های تجارتی نیز می توانند در شرکت های تعاونی ، عضو شوند.

788- منظور شرکت تعاوین حمایت مادی ، بهتر کردن وضع کار و شغل ، تحصیل رزق و انتظام امور معاش و معیشت اعضاء ، به طور کلی بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی ، هر دوست . فی الواقع ، اهداف و منظور فوق ، خصوصیاتی است که شرکت های تعاونی را از شرکت های تجارتی ، منفک و ممتاز می سازد . زیرا در شرکت های تجارتی ، سودآوری به معنای خاص آن یعنی کسب پول ، مطرح و منظور است و در نتیجه فقط وضع مادی صاحبان سرمایه مطمح نظر است . در صورتی که در شرکت های تعاونی ، وضع اقتصادی و اجتماعی اعضاء هر دو مطلب است .

789- به موجب ماده 9 قانون بخش تعاونی ، شرایط عضویت انواع شرکت های تعاونی شهری عبارت است از : - داشتن تابعیت ایران . – عدم ممنوعیت قانون و عدم حجر . – خرید حداقل سهام مقرر در اساسنامه . – درخواست کتبی عضویت و تعهد رعایت مقررات اساسنامه . – عدم عضویت در تعاونی مشابه . علاوه بر شرایط فوق ، اساسنامه شرکت تعاونی نیز می تواند شرط یا شرایطی برای عضویت مربوط به خود ، تعیین کند .

790- انواع شرکت های تعاونی را می توان به چهار گروه تقسیم کرد :

1- شرکت های تعاونی تولید شهری . 2- شرکت های تعاونی توزیع شهری . 3- شرکت های تعاونی تولید روستائی . 4- شرکت های تعاونی توزیع روستائی . شرکت تعاونی می تواند چند منظور باشد . شرکت تعاونی چند منظوره شرکتی است که برای امور تولید و توزیع و انجام سایر اموری که با اهداف تعاونی مغایرت نداشته باشد ، تشکیل شود .

791- شرکت های تولید و توزیع شهری ، تابع قانون بخش تعاونی مصوب 1370 و شرکت های تعاونی تولید و توزیع روستایی ، تابع قانون شرکت های تعاونی مصوب 1350 می باشند .

792- شرکت تعاونی باید دارای اساسنامه باشد . اساسنامه انواع شرکت های تعاونی شهری ، به صورت « نمونه اساسنامه » به وسیله وزارت تعاون تهیه شده و در اختیار تشکیل دهندگان شرکت قرار می گیرد . برای تشکیل هر شرکت تعاونی شهری باید قبلاً از طرف وزارت خانه مزبور « موافقت نامه تشکیل » صادر گردد .

793- شرکت تعاونی ، مانند شرکت تجارتی ، دارای شخصیت حقوقی است و دارائی آن، مجزا و مستقل از دارائی اعضاء ، می باشد . مسؤولیت اعضای شرکت تعاونی شهری در برابر بدهی های شرکت را ماده 23 قانون بخش تعاونی چنین مقرر می دارد : « مسؤولیت مالی اعضاء در شرکت تعاونی ، محدود به میزان سهم آنان می باشد . مگر آن که در قرارداد  ، ترتیب دیگری شرط شده باشد » .

ثبت شرکت های تجاری،ثبت شرکت در کرج،ثبت شرکت در تهران،ثبت شرکت در کرج و استان البرز

794- سرمایه شرکت تعاونی به سهام تقسیم می شود . نوع و مبلغ سهم را اساسنامه تعیین می کند . از لحاظ سرمایه شرکت های تعاونی شهری را می توان به دو دسته تقسیم کرد :

شرکت هائی که تمام سرمایه آن به وسیله اعضاء تأمین می شود . شرکت هائی که قسمتی از سرمایه ( حداقل 51 درصد ) به وسیله اعضاء تأمین گردیده و بقیه به وسیله نهادهای دولتی و عمومی در اختیار شرکت گذاشته می شود .

پرداخت قیمت سهام شرکت تعاونی ، ممکن است نقدی یا غیر نقدی باشد . در هر حال موقع خرید ، حداقل یک سوم بهای آن ، باید تأدیه شود . لازم است که آورده های غیرنقدی ، تقویم و تسلیم گردد .

795- شرکت تعاونی شهری دارای مجامع عمومی مرکب از مجمع عمومی موسس که « اولین مجمع عمومی عادی » نامیده می شود، مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق العاده می باشد . بعلاوه دارای هیأت مدیره و بازرس یا بازرسان است که در بدو تشکیل شرکت به وسیله « اولین مجمع عمومی عادی » و بعداً به وسیله مجمع عمومی عادی انتخاب می گردند ، هر شرکت تعاونی باید دارای مدیرعامل باشد ، که به وسیله هیأت مدیره تعیین می شود .

4- ثبت شرکت در کرج:شرکت های دولتی :

797- « شرکت دولتی ، واحد سازمانی مشخصی است که با اجازه قانون به صورت شرکت ایجاد شده و بیش از پنجاه درصد سرمایه آن ، متعلق به دولت باشد » .

شرکت دولتی که با اجازه قانون تشکیل می شود ، دارای شخصیت حقوقی است و ، بر خلاف شرکت های تجارتی ، نیاز به ثبت ندارد . شرکت های دولتی تابع ماده 300 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت ، مصوب 24/12/1347 ، است که می گوید : « شرکت های دولتی ، تابع قوانین تأسیس و اساسنامه های خود می باشند و فقط نسبت به موضوعاتی که در قوانین و اساسنامه های آنها ذکر نشده است ، تابع مقررات این قانون می شوند » .

ماده واحده مصوب 25/12/1350 ، کلیه شرکت هائی را که بر اساس قانون خاص ، از طریق سرمایه گذاری دولت یا شرکت ها یا موسسات دولتی یا وابسته به دولت یا موسسات خارجی ، تشکیل شده یا بشود ، اعم از این که اکثریت سهام آنها متعلق به دولت یا شرکت ها یا موسسات  مذکور باشد یا نباشد ، تابع حکم مقرر در ماده 300 فوق الذکر ، قرار می دهد .

798- نمایندگی سهام دولت در مجامع عمومی شرکت های دولتی ، به عهده وزیر مسؤول و وزیر امور اقتصادی و دارائی و یک یا چند وزیر دیگر که با تصویب هیأت وزیران معین می شوند یا نمایندگان آنان خواهد بود . نمایندگان سهام دولت در مجامع عمومی شرکت های دولتی ، مجازند از نظر تسریع در انجام امور شرکت ، بر اساس ضوابطی که از طرف هیأت وزیران معین خواهد شد ، قسمتی از اختیارات خود را که لازم می دانند ، جز در موارد خط مشی کلی ، افزایش یا کاهش سرمایه ، و تصویب بودجه و ترازنامه ، به وزیر وزارتخانه ای که شرکت مربوط وابسته به آن می باشد و به عنوان رئیس مجمع عمل خواهد کرد ، واگذار نمایند . تفویض اختیار ، برای دوره محدود و حداکثر تا تاریخ تشکیل جلسه بعدی مجمع عمومی خواهد بود و تجدید واگذاری آن اختیار ، بلامانع است .

799- در مورد شرکت های کشت و صنعت ماده یک « قانون تأسیس شرکت های بهره برداری از اراضی زیر سدها » ، مصوب 30/2/1347 ، می گوید : « به وزارت آب و برق ( = وزارت نیرو ) اجازه داده می شود ، به منظور حداکثر بهره برداری از منابع آب و زمین قابل آبیاری از سدها و تأسیسات آبیاری مربوط به اراضی زیر سدها ، با رعایت برنامه توسعه کشاورزی و دامپروری و عمران کشور ، به تشکیل شرکت های کشت و صنعت با سرمایه دولت یا با سرمایه های خصوصی داخلی یا خارجی و یا سرمایه های شرکت های مختلط دولتی با سرمایه های داخلی یا خارجی ، اقدام نماید » .

800- درباره بیمه مرکزی ایران ، ماده اول « قانون تأسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه گری » مصوب 30/03/1350 ، مقرر می دارد : « به منظور تنظیم و تعمیم و هدایت امر بیمه در ایران ،  و حمایت بیمه  گذاران و بیمه شدگان و صاحبان حقوق آنها ، همچنین به منظور اعمال نظارت دولت بر این فعالیت ، مؤسسه ای به نام بیمه مرکزی ایران ، طبق مقررات این قانون ، به صورت شرکت سهامی  ، تأسیس می گردد » . نسبت به مواردی که در قانون مزبور پیش بینی نشدهب اشد ، بیمه مرکزی ایران تابع قانون تجارت می باشد .

ثبت شرکت های تجاری،ثبت شرکت در کرج،ثبت شرکت در تهران،ثبت شرکت در کرج و استان البرز

801- اساسنامه راجع به شرکت های بیمه مصوب 15/9/1369 هیأت وزیران ، در ماده اول چنین می گوید : « شرکت سهامی بیمه ... که در این اساسنامه شرکت نامیده می شود با رعایت قانون تأسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه گری و قانون اداره امور شرکت های بیمه ، طبق مقررات این اساسنامه اداره خواهد شد  ، که در موارد پیش بینی نشده ، مشمول قانون تجارت می باشد ... » .

5- شرکت هائی که شرکت دولتی تلقی می شوند :

802- «  هر شرکت تجارتی که از طریق سرمایه گذا ری شرکت های دولتی ایجاد می شود مادام که بیش از پنجاه درصد سهام آن متعلق به شرکت های دولتی ، شرکت دولتی تلقی می شود » .

این نوع شرکت ، یعنی شرکت تجارتی که از طریق سرمایه گذاری شرکت های دولتی ، مثلاً به صورت شرکت سهامی خاص ، تشکیل شود ، شرکت دولتی به معنای اخص ، به شرحی که فوقاً گفته شد ، نبوده و طبق قانون خاصی نیز اداره نخواهد شد لیکن چون بیش از نصف سرمایه آن ، متعلق به شرکت یا شرکت های دولتی است ، شرکت دولتی محسوب خواهد شد .

شرکت مزبور ، تابع مقررات لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت و مقررات قانون تجارت بوده و باید طبق آنها تشکیل و به ثبت داده شود .

ثبت شرکت در کرج:شعب شرکت های خارجی :

803- طبق اصل  قانون اساسی ، « دادن امتیاز تشک یل شرکت ها و موسسات ، در امور تجارتی و صنعتی و کشاورزی و معادن و خدمات به خارجیان ، ممنوع است » .

شورای نگهبان در تاریخ  18/1/1360 ، در رابطه با اصل مزبور چنین نظر داده است : « شرکت های خارجی که با دستگاههای دولتی ایران قرارداد قانونی منعقد  نموده اند ، می توانند جهت انجام امور قانونی و فعالیت خود ، در حدود قرارداد منعقده ، طبق ماده 3 قانون اساسی ، مغایرتی ندارد » .

ماده  « قانون راجع به ثبت شرکت ها » که مورد بیان شورای نگهبان می باشد ، می گوید : « هر شرکت خارجی ، برای این که بتواند به وسیله شعبه یا نماینده به امور تجارتی یا صنعتی یا مالی ، در ایران مبادرت نماید ، باید در مملکت اصلی خود ، شرکت قانونی شناخته شده و در اداره ثبت اسناد تهران به ثبت رسیه باشد » .

804- اضافه می شود که قانون اجازه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت های خارجی که به صورت م اده واحده در تاریخ 21/8/1376 به تصویب رسیده است ، م قرر می دارد شرکت های خارجی که در کشور محل ثبت خود قانونی شناخته می شوند ، به شرط عمل متقابل از سوی کشور متبوع آنها ، می توانند در چارچوب قوانین و مقررات کشور ، به ثبت شعبه یا نمایندگی خود اقدام کنند و طبق ماده 9 آئین نامه اجرائی قانون مزبور مصوب 1387 ، اداره امور شعبه یا نمایندگی ثبت شده ، باید توسط یک یا چند شخص حقیقی مقیم ایران انجام گیرد .

ثبت شرکت در کرج:تصفیه امور شرکت ها

768-هرگاه شرکت تجارتی منحل گردد ، امور آن باید تصفیه شود . تصفیه ، همان طور که ( شماره 559 ) گفته شد ، عبارت است از ، خاتمه دادن به کارهای جاری شرکت ، اجرای تعهدات و وصول مطالبات شرکت ، انجام معاملات جدید ، هرگاه برای اجرای تعهدات شرکت لازم باشد ، نقد کردن دارائی شرکت ، پرداخت بدهی های شرکت و تقسیم باقی مانده دارائی آن بین شرکاء تصفیه امور شرکت های سهامی عام و خاص قبلاً ( شماره 558 و بعد) گفته شد . در این مبحث به ذکر تصفیه امور شرکت های با مسؤولیت محدود ، شرکت تضامنی ، شرکت نسبی ، شرکت مختلط غیرسهامی و شرکت مختلط سهامی پرداخته می شود . تصفیه امور این شرکت ها پس از انحلال ، موافق مقررات ذیل خواهد بود ، مگر در مورد ورشکستیگی که تابع مقررات راجع به ورشکستگی است .

ثبت شرکت های تجاری،ثبت شرکت در کرج،ثبت شرکت در تهران،ثبت شرکت در کرج و استان البرز

ثبت شرکت در کرج:متصدیان تصفیه :

769- در شرکت تضامنی ، شرکت نسبی ، شرکت مختلط غیرسهامی و شرکت مختلط سهامی ، امر تصفیه با مدیر یا مدیران شرکت است ، مگر آن که شرکای ضامن ،  اشخاص دیگری را از خارج یا از بین خود برای تصفیه معین نمایند . اگر از طرف یک یا چند شریک ضامن ، تعیین اشخاص مخصوص برای تصفیه تقاضا شود و سایر شرکای ضامن ، آن تقاضا را نپذیرند ، دادگاه اشخاصی را برای تصفیه ، معین خواهد کرد . لازم است ذکر شود که در شرکت های مختلط ( سهامی و غیر سهامی ) ، شرکای غیر ضامن حق دارند یک یا چند نفر برای نظارت در امور تصفیه معین نمایند .

770- هرچند با التفات به مفهوم مخالف این بیان قانون که می گوید « در هر مورد که اشخاصی غیر از مدیران شرکت ، برای تصفیه معین شوند ، اسامی آنها باید در اداره ثبت اسناد ، ثبت و اعلام گردد » ، ظاهراً چنین معلوم می شود که هرگاه امر تصفیه به عهده مدیر یا مدیران شرکت باشد ، ثبت و اعلان اسامی آنها ، لازم نیست . ولی به نظر می رسد که لازم است اسامی این افراد نیز ، جهت ثبت و اعلام ، به مرجع ثبت شرکت اعلام گردد .

ثبت شرکت در کرج:وظایف متصدیان تصفیه :

771- از وظایف اولیه متصدیان تصفیه ، این استکه انحلال شرکت را به مرجع ثبت ، جهت ثبت و آگهی برای اطلاع عمومی ، اعلام دارند و باید گفت که ، تا وقتی که انحلال شرکت به ثبت نرسیده و آگهی نشده باشد ، نسبت به اشخاص ثالث بلااثر خواهد بود . علاوه بر آن ، وظایف متصدیان تصفیه ، همان طور که ( شماره 455 ) اشاره شد ، عبارت است از خاتمه دادن به کارهای جاری و اجرای تعهدات ، و صول مطالبات و پرداخت بدهی های شرکت و تقسیم دارائی آن ، به ترتیبی که ذیلاً بیان می شود .

1- اگر برای اجرای تعهدات شرکت ، معاملات جدیدی لازم شود ، متصدیان تصفیه به انجام آن اقدام خواهند کرد .

2- متصدیان تصفیه حق دارند شخصاً یا به وسیله وکیل ، از طرف شرکت اقامه دعوی کنند یا در برابر دعاوی اقامه شده علیه شرکت ، به جوابگوئی و دفاع بپردازند .

3- متصدیان تصفیه ، وقتی حق اصلاح و تعیین داور دارند که شرکای ضامن به آنها اجازه این امر را داده باشند . مواردی که ، طبق قانون ، داوری اجباری است از این قاعده مستثنی است . متصدیان شرکت های با مسؤولیت محدود ، ( به استثنای مورد داوری اجباری ) ، فقط وقتی حق اصلاح و تعیین داور دارند که اساسنامه یا مجمع عمومی ، این حق را به آنها داده باشد .

ثبت شرکت های تجاری،ثبت شرکت در کرج،ثبت شرکت در تهران،ثبت شرکت در کرج و استان البرز

( منظور از داوری اجباری از جمله موردی است که شرکت قبل از انحلال ، ضمن قرارداد معامله یا قرارداد جداگانه ای ، ملتزم شده باشد که در صورت بروز اختلاف بین او و طرف قرارداد ، رفع اختلاف از طریق داوری به عمل آید ) .

4- آن قسمت از دارائی شرکت که در مدت تصفیه محل احتیاج نیست ، به طور موقت بین شرکاء تقسیم می شود . ولی متصدیان تصفیه ، باید معادل قروضی که هنوز موعد تأدیه آن نرسیده است و همچنین معادل مبلغی که در حساب بین شرکاء مورد اختلاف است ، موضوع نمایند ، یعنی برداشته و نگهداری کنند .

5- متصدیان تصفیه ، حساب شرکاء را نسبت به هم و سهم هر یک از شرکاء را از نفع و ضرر ، معین می کنند .هرگاه اختلافی در تقسیم پیش آید ، رفع آن با دادگاه خواهد بود .

تقسیم دارائی شرکت های تضامنی ، نسبی ، مختلط غیرسهامی و مختلط سهامی ، خواه در ضمن مدت تصفیه و خواه پس از ختم آن ، بدون آگهی مزبور انجام می گیرد .

علت این امر می توان گفت که چون در شرکت های اخیر ، در صورت کافی نبودن دارائی شرکت ، طلبکاران شرکت می توانند به شرکای ضامن مراجعه و آن را از دارائی شخصی آنها وصول کنند ،  لذا قانون اعلان در روزنامه را ، به منظور اطلاع طلبکاران شرکت صورت می گیرد ، درباره آنها مورد بیان قرار نداده و آن را تنها ، در مورد شرکت با مسؤولیت محدود که فقط دارائی خود شرکت وثیقه طلب طلبکاران آن می باشد ، لازم مقرر داشته است .

772- به تصریح قانون ، هر شرکتی مجاز است در اساسنامه خود ، برای تصفیه ترتیب دیگری مقرر دارد . ولی در هر حال ترتیب مزبور نباید مخالف مقررات ذکر شده در فقرات 1 تا 4 و 6 و 7 فوق باشد .

773- نانویس نماند که طبق قانون مالیات های مستقیم ، همان طور که سابقاً ( شماره 485 ) گفته شد ، تقسیم دارائی شرکت منحله ، قبل از تحصیل مفاصا حساب مالیاتی یا بدن سپرده تأمین میزان مالیات ، مجاز نیست . مدیر یا مدیران تصفیه ، مکلفند ظرف شش ماه از تاریخ ثبت انحلال شرکت در مرجع ثبت شرکت ، اظهارنامه مالیاتی مربوط به آخرین دوره عملیات شرکت را تنظیم و به حوزه مالیاتی مربوط تسلیم و مالیات متعلق را طبق نرخ مربوط پرداخت نمایند . مدیر یا مدیران تصفیه ، در صورت عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی یا تسلیم اظهارنامه خلاف واقع و نیز در صورت عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی ظرف شش ماه مزبور ، متضامناً مسؤول پرداخت مالیاتی و جرائم متعلق به شرکت خواهند بود هرگاه مدیر یا مدیران تصفیه ، قبل از تصفیه امور مالیاتی یا قبل از سپردن تأمین معادل میزان مالیات به شرح فوق ، به تقسیم دارائی شرکت اقدام کنند  ، شخصاً جریمه خواهند شد . ثبت شرکت های تجاری،ثبت شرکت در کرج،ثبت شرکت در تهران،ثبت شرکت در کرج و استان البرز

774- قانون تجارت در مورد مدت تصفیه ، حق الزحمه متصدیان تصفیه ، عزل و استعفا ، فوت و حجر و ورشکستگی آنها و نیز در منع انتقال دارائی شرکت به متصدیان تصفیه یا اقارب آنها ، بیانی ندارد و ساکت است . در سکوت قانون ، در خصوص مواردی از امور مزبور که به تصمیم شرکاء قابل رفع نباشد ، به نظر می رسد می توان مقرراتی را که لایحه اصلاح قانون تجارت ( مواد 204 و بعد ) ، در نظیر موارد برای شرکت های سهامی تعیین کرده است ، در موارد مزبور جاری نمود .

ثبت شرکت در کرج:شخصیت حقوقی شرکت در حال تصفیه :

775- شرکت با مسؤولیت محدود ، شرکت تضامنی ، شرکت نسبی ، شرکت مختلط غیر سهامی و شرکت مختلط سهامی ، به محض انحلال ، در حال تصفیه محسوب می گردند . تا خاتمه تصفیه ، شخصیت حقوقی شرکت ، جهت انجام امور مربوط به تصفیه ، باقی می ماند . باید دنبال نام شرکت ، همه جا عبارت « در حال تصفیه » قید گردد .

متصدیان تصفیه ، مدیریت شرکت را بر عهده دارند و نمایندگی قانونی شرکت با آنهاست . اقامتگاه شرکت ، که همان مرکز اصلی شرکت است و نیز تابعیت شرکت به ترتیب سابق است . دارائی شرکت ، مستقل و مجزا از دارائی شرکاء است . طلبکاران شرکت ، هنوز حق مراجع به شرکای ضامن را ندارند. حق شرکاء نسبت به اموال شرکت ، مانند دوره قبل از انحلال  ، هنوز به صورت مستقیم و بی واسطه نیست و آنها نمی توانند اموال شرکت را به عنوان این که حقی بر آن دارند ، به تصرف خود درآورند . ثبت شرکت در کرج

ثبت شرکت در کرج:ختم تصفیه :

776- متصدیان تصفیه مکلفند تاریخ ختم تصفیه را ، ضمن  گزارشی جامع از جریان تصفیه ، برای اطلاع عموم اعلان نمایند . این موضوع ، بخصوص در مورد شرکت تضامنی ، شرکت نسبی ، شرکت مختلط غیرسهامی ، و شرکت مختلط سهامی که دارای شرکای ضامنی هستند ، از اهمیت بیشتری برخوردار است . زیرا در این شرکت ها ، در صورت کافی نبودن دارائی شرکت برای پرداخت بدهی های آن ، طلبکاران شرکت می توانند برای مطالبه و وصول باقی مانده مطالبات خود ، به شرکاء مراجعه نمایند و این امر مستنداً به گزارش مزبور متصدیان تصفیه ، به عمل می آید . ثبت شرکت های تجاری،ثبت شرکت در کرج،ثبت شرکت در تهران،ثبت شرکت در کرج و استان البرز

ثبت شرکتهای تجاری در کرج:مرور زمان

777- در خاتمه بحث مربوط به تصفیه امور شرکت ها ، یادآوری می گردد که به بیان قانون تجارت .

 • مدت مرور زمان در دعاوی اشخاص ثالث بر علیه شرکاء یا وارث آنها راجع به معاملات شرکت ، در موردی که قانون شرکاء یا وراث آنها را مسؤول قرار داده ، پنج سال است . ثبت شرکت در کرج
 • مبدأ مرور زمان ، روزی است که انحلال شرکت یا کنارگیری شرکت یا اخراج او از شرکت در اداره ثبت ، به ثبت رسیده و در روزنامه رسمی اعلان شده باشد .
 • در صورتی که طلب ، پس از ثبت و اعلان مزبور قابل مطالبه شده باشد ، مرور زمان از روزی شروع می شود که طلبکار ، حق مطالبه پیدا کرده است .
 • دعوائی که سنخاً تابع مرور زمان کوتاه تری بوده یا به موجب قانون تجارت ، مرور زمان طولانی تری برای آن معین شده ، از مقررات مزبور مستثنی است و تابع مرور زمان مربوط به خود خواهد بود . – یادآوری می شود که به موجب نظر شماره 7257 مورخ 27/11/1361 فقهای شورای نگهبان ، مواد 731 قانون آئین دادرسی مدنی سابق مصوب 1318 و بعد ، در مورد مروز زمان ، مخالف موازین شرعی است 778- اضافه می شود کسانی که از مرور زمان پنج ساله مزبور می توانند به نفع خود استفاده کنند ، افراد زیر ، و قائم مقام قانونی آنها خواهند بود : ثبت شرکت در کرج
 • شرکای شرکت های تضامنی و شرکای ضامن شرکت های مختلط غیرسهامی و سهامی که هر کدام منفرداً و به طور جمعی متضامناً ، مسؤول کلیه دیون شرکت می باشند .
 • شرکای شرکت های نسبی که هر کدام به نسبت سهم الشرکه خود ، مسؤول پرداخت دیون شرکت هستند .
 • شرکای شرکت با مسؤولیت محدود و شرکای غیرضامن شرکت های مختلط غیرسهامی و سهامی ، نسبت به آن قسمت از سهم الشرکه خود که هنوز پرداخت نکرده یا پس از پرداخت مسترد داشته اند .

در صورت نیاز به مشاوره در خصوص ثبت انواع شرکت و دیگر خدمات ثبتی در حوزه ثبت شرکت ها  شامل ثبت برند،ثبت علامت تجاری،ثبت تغییرات شرکت میتوانید از کارشناسان مجرب موسسه ایلیا با برند تجاری ثبت ایلیا ویا مجتمع ثبت شرکت و برند ایلیا راهنمایی های لازم را کسب و در صورت صلاحدید کلیه مراحل اجرای پرونده ثبت شرکت در کرج را به ثبت ایلیا واگزار نمایید.

 

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  نشست مشترک

  برگزاری نشست مشترک اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری با کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • علی تابش

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت شرکت اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • امید اسدی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.