مراحل ثبت برند در کرج

مراحل ثبت برند در کرج

توضیحاتی در خصوص مراحل ثبت برند در کرج و البرز

برای توضیح مراحل ثبت برند در کرج نیاز است که ابتدا به تعریفی اجمالی در مورد برند بپردازیم. هرگونه رنگ،حرف،کلمه و ..که نشاندهنده یک کالا و یا خدمات باشد برند نامیده میشود که البته میتواند از ترکیب تمامی موارد گفته شده باشدعلامت تجاری درواقع معرف نوع کالا و خدمات و فعالیت یک شخص یا شرکت میباشد. یک علامت تجاری باید دارای ویژگی هایی نظیر:قابلیت القاح کیفیت و برتری کالا،دارای سادگی در تلفظ و قابلیت ترجمه آسان به چندین زبان دیگر باشد .

آنچه برند شمارا نسبت به سایر برندها و علامت ها متمایز میکند ویژگیهایی است که سبب ماندگاری آن برند در سبد کالای خانواده میشود ازجمله این ویژگیهای منحصر به فرد میتوان به حمایت کامل مشتریان حتی با گذشت زمان های طولانی و آگاهی مصرف کننده نسبت به نشان تجاری و به زبان ساده وفاداری مشتریان نسبت به آن برند است.

ابتدا توضیحاتی پیرامون برند و مراحل ثبتی آن نگارش میشود.

ثبت برند در کرج

چند نکته در ثبت برند از اهمیت ویژه ای برخوردار است که هرچه در ابتدای مسیر به این نکات توجه کنیم درطول مسیر کمتر دچار سردرگرمی ویا متضرر هزینه و زمان میشویم.همانطور که میدانیم ثبت یک برند در کرج نیازمند زمان و هزینه است .برای ثبت بهتر است ازاسامی کوتاه و معنادار که ترجیحا ترجمه آنها در لغت نامه های معتبر وجود دارد استفاده کرد.استفاده از اسم مکانهای تاریخی و بنام کشورها و یا اسامی بزرگان علمی و فرهنگی نیز قابلیت ثبت نخواهد داشت وطبق بند د ماده 32 قانون مالکیت صنعتی اظهارنامه شما باطل خواهدشد.پس بهتر است در انتخاب اسامی دقت لازم را بکار برد.

 انتخاب نام برند، گام اول

چند نکته در ثبت برند بیش از هرچیزی اهمیت دارد: اسامی مشهور قابلیت ثبت ندارند. تشابه بین برند انتخابی شما با اسامی دیگر بالای 50% قطعا رد خواهدشد. که البته این تشابه در طبقاتی چون مواد غذایی و آشامیدنی و یا مواد آرایشی و بهداشتی که خواهان بیشتری دارد بسیار زیاد است.استفاده از نام جغرافیایی نیز از موارد رد اظهارنامه برند شماست مثل برند سی و سه پل. پس بهتر است از اسامی دو یا چندسیلابی برای ثبت برند در چنین طبقاتی استفاده نمود .برای ثبت لوگو نیز بهتر است از تصاویر ملموس استفاده شود تا قابل درک برای مصرف کننده باشد. برندها به دو نوع حقیقی(شخص)و یا حقوقی(شرکت )انجام میپذیردکه در حالت اول مالک برند یا علامت تجاری یک شخص و در حالت حقوقی مالک برند شرکت یا گروه میباشد.از کلماتی که برخلاف عرف و قانون و یا شئونات اسلامی است استفاده نباید کرد.

ثبت برند ، گام دوم

بعد از انتخاب اسم برند مورد نظر و با در نظر گرفتن تمامی جوانب اسم که در مباحث قبل عنوان شد،باید داده آمایی انجام شود که مطمئن شویم اسم مد نظر ما قبلا به ثبت نرسیده باشد که این کار از طریق استعلام از سامانه مالکیت انجام میشود. پس از ارسال اظهارنامه مدتی که به دوران انتظار برند است باید سپری شود که این زمان 45روز کاری گفته میشود.در صورتی که نام مورد نظر تایید شود آگهی تقاضا یا سی روزه صادر میشود.این آگهی در روزنامه رسمی قوه قضائیه چاپ شده که پس از انتشار آن به مدت 30روز در حالت راکد و یا انتظار باقی میماند که در این زمان هر شخص و یا شرکتی اعتراضی به برند مربوطه داشته باشد میتواند اقدام نماید که اگر در این مدت اعتراضی نباشد،شماره ثبت برند اخذ میشود و روزنامه 10ساله علامت تجاری ثبت نام میشود.

گام دوم: ثبت برند

بعد از انتخاب نام برند با موازین گفته شده، باید برند را ثبت نمود. برای ثبت برند در ایران باید استعلام برند کرد تا تکراری بودن یا تشابه آن مشخص شود. سپس اظهارنامه شما در سامانه اداره مالکیت صنعتی ثبت می شود. بعد از ۴۵ تا نهایت ۹۰ روز پس از ثبت اظهارنامه، کارشناسان اداره مالکیت صنعتی نظر نهایی خود را برای ثبت برند در کرج به آگاهی شما می رسانند. بعد از تایید نام، آگهی تقاضا برای ثبت برند در کرج صادرخواهد گردید. البته تا ۳۰ روز بعد  از چاپ آگهی تقاضا می توان اعتراض کرد. اگر اعتراض نباشد آگهی دوم در روزنامه رسمی چاپ می شود و در آخر گواهی ثبت برند ۱۰ ساله صادر می شود که تحویل مالک برند می گردد.

 مدارک لازم برای ثبت برند حوزه ثبتی کرج

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند از لحاظ مالکیت که حقیقی باشد یا حقوقی متفاوت است.چنانچه مالک برند فرد یا شخص حقیقی باشد کپی برابر اصل مدارک شناسایی(شناسنامه و کارت ملی)کپی برابر اصل جواز ،تصویر لوگو به ابعاد6*6 ،میباشد و چنانچه مالکیت حقوقی باشد علاوه بر مدارک نام برده شده که در مورد شخص صاحب امضا صدق میکند،مدارکی نظیر روزنامه رسمی تاسیس شرکت .چنانچه برند شما لاتین است و یا از حروف لاتین در آن استفاده شده باید کارت بازرگانی معتبر ارائه بدهید که این نیز در لیست مدارک مورد نظر قرار میگیرد.

فرآیند ثبت الکترونیکی و سامانه ای برند در کرج

ثبت نام برند از سایت مالکیت معنوی به آدرسwww.ssaa.ir آغاز میشود که دارای 4گام میباشد برای شروع ثبت نام به این سایت مراجعه نموده و پس از موافقت با اصول و موازین و قوانین مالکیت وارد گام اول میشوید در این گام شما اطلاعات تکمیلی و مشخصاب مالک را وارد میکنید در واقع این قسمت مهمترین بخش ثبت نام برند شما میباشد در صفحه اول شما اطلاعات کامل برند چون مشخصات فردی و یا شرکت شامل اطلاعات شناسنامه ای و آدرس و کدپستی و آدرس ایمیل و شماره تماس را وارد مینمایید در صفحه دوم مشخصات دریافت کننده ابلاغیه را وارد مینمایید که سه گزینه پیش روی شماست یا خود مالک به عنوان دریافت کننده انتخاب میشود ویا اگر وکیل دارید میتوانید گزینه وکیل دادگستری را انتخاب کرده و اطلاعات وکیل خود را وارد نمایید و یا اگر بخواهید اطلاعات موسسه حقوقی مثل پایش ثبت را وارد نمایید.در مرحله بعدی میتوانید کالاهای خود را انتخاب نمایید با توجه به طبقه انتخابی(45طبقه کالاهای اداره مالکیت)پس از انتخاب کالا در مرحله بعد اطلاعات و مشخصات کامل برند خودرا با ذکر جزئیات کامل وارد میکنید این جزئیات اعم از تلفظ لاتین و فارسی رنگهای استفاده شده در برند و معنی کلمه مورد نظر است در مرحله بعد با توجه به اینکه اظهارنامه حق تقدم دارید یا خیر پر میشود چنانچه در ثبت نام از اظهانامه تقدم (برای نشان دادن سابقه مشابه با این ثبت در اداره)دارید بهتر است تاریخ و شماره اظهارنامه را وارد نمایید و سپس تایید کنید که در این صورت وارد مرحله یا گام دوم میشوید.در این گام مدارک مورد نیاز خواسته شده از شما باید بارگزاری گردد که شامل تصویر لوگو و وکالتنامه و مدارک هویتی صاحب برند و تصویر جواز یا کارت بازرگانی میباشد.پس از بارگزاری وارد گام سوم میشوید که این گام نمایش کلی از ثبت نام و ضمائم بارگزاری شده میباشد که چنانچه بخواهید تغییری در اظهارنامه  و یا ضمائم بدهید میتوانید ویرایش کنید.در گام آخر از طریق درگاه بانک میتوانید مبلغ اظهارنامه را واریز نمایید.و در نهایت شماره اظهارنامه را دریافت نمایید رمز 5رقمی اظهانامه شما نیز به شماره همراه وارد شده در بخش اطلاعات اولیه صادر میشود.

مدت زمان ثبت برند در کرج

مدت زمان ثبت یک برند به چند بخش تقسیم میشود بخش اول مدت انتظار از زمان ارسال اظهارنامه تا صدور آگهی نوبت اول برند است که نسبت به کارشناس مالکیت متفاوت میباشد در مرحله بعد پس از انتشار روزنامه رسمی نوبت اول ،به مدت یکماه در حالت راکد میماند تا در صورت اعتراض رسیدگی شود و در آخر با پرداخت هزینه های دولتی شامل حق الثبت و روزنامه 10ساله در نهایت تصدیق کار گرفته میشود.مدت زمان برای طی تمامی مراحل تقریبا 3 الی 4 ماه زمان میبرد که البته دارای نوسان با توجه به اداره جات دولتی میباشد.مشاوره کامل و جامع درمورد زمان و هزینه های ثبتی برند را میتوانید از مشاورین خبره موسسه حقوقی پایش با برند تجاری مجموعه پایش جویا شوید.

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  نشست مشترک

  برگزاری نشست مشترک اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری با کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • علی تابش

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت شرکت اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • امید اسدی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.