شرایط ثبت علامت تجاری در کرج

شرایط ثبت علامت تجاری در کرج

توضیحاتی در خصوص شرایط ثبت علامت تجاری در کرج

برند، نام تجاری و علامت تجاری اسم ، طرح ، تصویر یا نمادی است که  به منظور معرفی کالا یا خدماتی خاص استفاده می گردد. هدف برند شناساندن کالاها و خدمات و متمایز نمودن آنها از سایر اجناس مشابه می باشد. برند شاید نام ، واژه یا اصطلاحی خاص باشد اما تاثیر آن در موفقیت تجارت بسیار بالا می باشد. به طور کلی نام تجاری باید دارای شرایط زیر باشد:

•          نشان دهنده کیفیت و ویژگی های ممتاز محصول باشد.

•          به راحتی ادا شود و حتی المقدور کوتاه باشد.

•          دارای وجه تمایز و برجسته باشد.

•          ترجمه آن به زبان انگلیسی دشوار نباشد.

•          باید به گونه ای باشد که بتوان آن را ثبت کرد و تحت حمایت قانونی قرار داد.

علاوه بر آنچه ذکر شد یک برند قدرتمند دارای امتیازات زیر نیز می باشد :

•          وفاداری مشتریان

•          مثبت اندیشی مشتری نسبت به کیفیت

•          محبوبیت و پشتیبانی زیاد از سمت مصرف کننده

•          شناخت عامه مردم نسبت به  این نام و نشان

شرایط ثبت علامت تجاری در کرج

در بدو امر و پیش از ثبت علامت تجاری در کرج لازم است نکاتی را از نظر بگذرانید. 1-عدم امکان ثبت اسامی مشهور . 2- عدم امکان ثبت اسم یا علامت تجاری با تشابه 50% یا بیشتر با برندی که پیش از آن به ثبت رسیده . البته این حالت در طبقات مربوط به مواد غذایی، آشامیدنی، سلولزی، ایمنی، لوازم خانگی، آرایشی و بهداشتی بیشتر روی می دهد. 3- ممنوعیت استفاده از نام مناطق جغرافیایی چرا که باعث گمراهی مشتری نسبت به مبدا و منشا محصول می گردد.  بنابراین  بهتر است برای جلوگیری از رد نام، از نام های مختلط و چند سیلابی برای ثبت برند در طبقات  شلوغ مانند مواد غذایی  استفاده کرد. 4- اگر برندی که می خواهید ثبت کنید داری لوگو نیز باشد، بهتر است از طرح های ساده و قابل فهم و هوشمندانه  استفاده نمود. 5-  ثبت برند به دو  شکل حقیقی( به نام شخص) یا حقوقی( به نام شرکت) انجام می گیرد. 6-شما می توانید از یک برند هم نام فارسی آن را ثبت کنید و هم نام انگلیسی آن را. 7-برای انتخاب نام برند شئونات اسلامی را باید حتما مد نظر داشت زیرا در غیر این صورت با اخطار مواجه خواهید شد. 8-اگر برند شما به ثبت رسیده باشد  ولی به شکل رندانه  یا متقلبانه ای شبیه به یکی از برندهای مشهور باشد، این موضوع از طرف ماکان  آن برند مشهور  قابل شناسایی می باشد و حتی اگر ثبت هم شده باشد،  با شکایت آنها قابلیت ابطال یا برگشت دارد. برای انتخاب یک نام درست و داشتن اطلاعات لازم و کافی می توانید از مشاوران دپارتمان ثبت برند پایش ثبت مشورت بگیرید.

در اینجا به اختصار مراحل ثبت  علامت تجاری  در کرج (برند) را توضیح می دهیم :  

مرحله اول : انتخاب علامت تجاری

استفاده از عناوین و اسمهای  مشهور برای نام ونشان تجاری ممنوعیت دارد . مضافا" تشابه بیش از 50% یک برند با علامت تجاری که پیش از آن ثبت شده نیز مانع ثبت می باشد. البته این شرایط  در طبقات مربوط به مواد غذایی، آشامیدنی، سلولزی، ایمنی، لوازم خانگی، آرایشی و بهداشتی بیشتر پیش می آید. یکی از مواردی که در ثبت علامت تجاری در کرج  منع قانونی دارد، استفاده از نام مناطق جغرافیایی می باشد. بنابراین برای جلوگیری ازعدم تایید نام به ویژه در طبقات شلوغ، می توان  نام های ترکیبی  و چند سیلابی را انتخاب  کرد. برای ثبت لوگو نیز بهتر است از طرح های غیر پیچیده  و قابل درک  و هوشمندانه استفاده نمود. به طورکلی برند را می توان به طورحقیقی یا حقوقی و به شکل فارسی یا لاتین و یا هر دوشکل ثبت کرد. برای انتخاب نام تجاری رعایت موازین  اسلامی ،عرف و اخلاق حسنه را  مد نظر قرار دهید،درغیر این صورت با اخطارمواجه خواهید شد.اگر برند شما ثبت گردد اما  تلویحا" و هوشمندانه  شبیه به یکی از برندهای مشهور باشد، این موضوع از دید  صاحبان برند دور نمی ماند  ، حتی پس از ثبت قابلیت ابطال یا برگشت آن وجود دارد . برای انتخاب یک نام درست و داشتن اطلاعات لازم و کافی می توانید با  کارشناسان  دپارتمان ثبت برند پایش ثبت  در تماس باشید.

مرحله دوم : ثبت  علامت تجاری

پس از انتخاب علامت یا نام تجاری با توجه به قوانین موضوعه نوبت  به ثبت  آن می رسد . برای ثبت علامت تجاری در کرج  باید ابتدا امکان ثبت آن را بررسی کرد  تا قابلیت ثبت آن ، عدم تکرارآن ویا تشابه و تغایر آن مشخص گردد . سپس ثبت سامانه ای اظهارنامه ثبت برند و علامت تجاری  در سایت اداره مالکیت صنعتی انجام می گردد. 45روز پس از ثبت اظهارنامه، کارشناسان اداره مالکیت صنعتی نظر نهایی خود را مبنی بر تایید یا رد ثبت علامت  تجاری شما  در کرج  را به آگاهی شما می رسانند. بعد از تاییدیه اولیه ، آگهی نخست تقاضا برای ثبت علامت تجاری  منتشر می شود.  تا ۳۰ روز بعد  از چاپ آگهی تقاضا هر شخص حقیقی یا حقوقی نسبت به آن حق اعتراض دارد. اگر پس از یک ماه  اعتراضی نسبت به آگهی  نباشد. آگهی دوم در روزنامه رسمی منتشرمی شود و در نهایت  گواهی انحصاری  ثبت برندو علامت تجاری  صادر می شود که به مدت 10 سال معتبر بوده  و به مالک برند تحویل داده می شود.

مدارک لازم برای ثبت علامت تجاری در کرج

مدارک ثبت علامت تجاری در کرج به شکل  حقوقی شامل کپی مدارک ثبتی شرکت من جمله آگهی تاسیس، آگهی تغییرات شرکت ( نام، آدرس، مدیرعامل)، روزنامه رسمی تاسیس و تغییرات شرکت و کپی کارت بازرگانی  برای ثبت برند به زبان انگلیسی  است  که باید حتما به نام شرکت یا مدیر عامل باشد و کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل و یک نمونه  تصویری از علامت مورد تقاضا در سایز ۱۰*۱۰ و مهر شرکت می باشد. برای ثبت  علامت یا برند برای اشخاص حقیقی نیاز به کپی شناسنامه و کارت ملی شخص متقاضی و کپی جواز کسب یا مجوز فعالیت مرتبط و کپی کارت بازرگانی  برای برند لاتین و طرح لوگو در ابعاد ۱۰*۱۰ می باشد. پروانه بهره برداری، جواز تاسیس  صنایع یا جواز کسب می تواند برای ثبت برند مورد استفاده قرار گیرد. اگر برند انگلیسی باشد یا در لغتنامه دهخدا و معین  دارای مستند معنایی  باشد.. ثبت برند درطبقه تبلیغات مستلزم مجوز از طرف وزارت ارشاد  اسلامی می باشد. همچنین ثبت برند برای طبقه دارویی نیز نیازمند مجوز از وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی می باشد.

فرآیند ثبت الکترونیکی و سامانه ای علامت تجاری در کرج

جهت  ثبت علامت تجاری خود  خود ابتدا باید وارد سایت مالکیت صنعتی شوید سپس در کادر سمت چپ سایت بر روی عنوان  مالکیت معنوی کلیک کنید و سپس به قسمت خدمات الکترونیک مراجعه کرده و در قسمت اظهارنامه ی الکترونیکی به قسمت اول ثبت اظهارنامه ی علامت رفته و گزینه موافق هستم را انتخاب  نمایید تا مراحل ثبت اظهارنامه نمایش داده  شود. قسمت اول ورود اطلاعات به اظهار نامه  است برای این کار نوع اظهارنامه نیز باید  انتخاب شود سپس افزودن مالک را کلیک کرده و با توجه به اینکه  می خواهید برندتان حقیقی یا حقوقی باشد مراحل را تکمیل نمایید. در قسمت ثبت، درخواست اظهارنامه جدید را دارم باید انتخاب گردد. مرحله اول شامل ورود اطلاعات شخصیت حقیقی یا حقوقی می باشد.  در قسمت ورود اطلاعات فرد ابلاغ گیرنده، شماره تماس وارد شده  شماره ای است که ابلاغیه های بعدی را  از طریق  پیامک دریافت می کند در قسمت ورود اطلاعات وکیل یا نماینده قانونی، اگر متقاضی ثبت برند وکیل بود باید گزینه وکیل دادگستری را کلیک کنید و اگر وکیل نبود، یکی از شرکاء  یا مدیران شرکت را باید به عنوان متقاضی معرفی کرد، بنابراین گزینه یکی از مدیران را باید انتخاب شود. در قسمت انتخاب کالا برحسب مجوز های موجود اگر شماره طبقه کالای درخواستی را بدانید باید گزینه ” شماره کالای درخواستی را می دانم را انتخاب کنید در غیر این صورت  با انتخاب گزینه دوم می توان نام محصول را وارد کرد ، تا کارشناس مربوطه با توجه به نوع کالایی که برای ثبت برند آن  اقدام شده است، طبقه در خواستی  را مشخص نماید. در مرحله دوم باید مدارک ثبت علامت تجاری را در سایت آپلود نمود. اگر تعداد مدارکی که باید بارگذاری شود بیشتراز حد مجاز باشد می توان از گزینه افزودن ضمائم اختیاری استفاده نمود. در گام بعدی تمامی اطلاعاتی که وارد سامانه شده است به شما نشان  داده می شود و اگر درست باشد گزینه تایید  نهایی اطلاعات رامی زنیم. در مرحله چهارم که مرحله پایانی می باشد، باید هزینه ثبت برند را از درگاه های آنلاین  واریز نمود و شماره اظهارنامه و رمز عبورپرونده ثبت نام الکترونیک خود را از طریق شماره همراهی  که به  سامانه داده اید دریافت نمایید. حداکثر ۲ الی ۳ ماه طول می کشد تا مدارک برند شما مورد بررسی قرار گیرد و نتیجه آن را در سایت اعلام نمایند. سپس تشکیل پرونده توسط وکیل انجام می شود و مبالغ پرداختی  به موکل اعلام می گردد. پس از واریز مبلغ توسط موکل، از طریق روزنامه رسمی قوه قضاییه آگهی ابتدایی علامت و واریز مبلغ از طریق درگاه اینترنتی انجام می گیرد.  از زمان انجام این کار دوماه برای تکمیل مدارک و شروع به کار زمان لازم است و پس از آن چهار ماه و نیم تا صدور پروانه ۱۰ ساله اولیه طول می کشد و سپس کار به اتمام می رسد. همراهان عزیز سوالات خود در کلیه زمینه های ثبت شرکت و ثبت برند را می توانید با تماس با مشاوران ما در پایش ثبت مطرح نمایید.

مدت زمان ثبت علامت تجاری در کرج 

مدت اعتبار برند ثبت شده  ده سال از تاریخ تسلیم اظهار نامه است  که می توان با پرداخت مجدد  هزینه زمان آن را تمدید کرد و البته در صورتی که بیش از 6 ماه از مدت انقضاء برند گذشته باشد  تمدید علامت تجاری انجام نمی شود . به علاوه تاخیر در تمدید پرداخت جریمه پیش از تمدید مجدد برند را به همراه دارد. نام تجاری یک ایده خلاقانه  است. قبل از اینکه نام تجاریتان را از شما سرقت کنند  اقدام به ثبت آن بنمایید. پایش ثبت  با تجربه بسیار در زمینه ثبت علامت تجاری و برند ،  آماده ارائه بهترین خدمات ثبتی  در این زمینه  به شما عزیزان می باشد.

توضیحات تکمیلی در خصوص شرایط ثبت علامت تجاری در کرج

برند در واقع وجه تمایز کالا و خدمات یک بنگاه تجاری را نسب به کالا و خدمات دیگر اشخاص ایجاد میکند حفاظت از آن از طریق مراجع قانونی صورت میگیرد ثبت آن باعث اعتبار و اررزش کالا و خدمات و در نتیجه بهره مندی از آن را بالا میبرد. شما میتوانید با ثبت برند خود از امکان استفاده اشخاص ثالث و سوءاستفاده های احتمالی از کالا و خدمات خود جلوگیری به عمل آورید.

براساس مستندات قانونی علات علامت تجاری و علامت همگانی به شرح ذیل می باشد :

علامت تجاری به معنای  هر نماد بصری می باشد كه قابلیت ایجاد تمایز كالاها يا خدمات شخصیت های  حقيقي يا حقوقي را دارا باشد.

علامت همگانی تجاری يعني هر گونه نماد بصری  كه به اسم  نشان همگانی در اظهارنامه به ثبت می رسد  و قادر باشد تا  مبدأ و يا دیگر ویژگی ها همچون كيفيت كالا ياخدمات شخصیت های حقيقي و حقوقي را كه از اين نماد زیر نظر دارنده  نشان به ثبت رسیده ی همگانی استفاده می نمایند تفکیک کند.

 برند يعني نام يا برچسبی كه بیانگر و مبین  اشخاص حقيقي ياحقوقي باشد.

مزایای ثبت برند در کرج و استان البرز

یکی از مهمترین مزایا آن میتواند ایجاد تشخیص کالاو خدمات از یکدیگر باشد.

رقابت در بین تولیدکنندگان در جهت ارتقاء سطح کیفی کالا و خدمات بیشتر میشود

میتواند یکی از ابزارهای مهم بازاریابی در دنیای تجارت امروز باشد.

به جهت اخذ وام امکان مفید واقع شدن آن بالاست

کسب اجازه استعمال از  آنها به اشخاص مورد معامله داده می‌شود و مخزنی بی واسطه ی درآمد از مکان حق امتیازها محسوب می گردد.

مدت اعتبار ثبت برند (علامت تجاری)

با ثبت برند میتوانید به مدت 10 سال به صورت انحصاری مالک آن باشید این بازه زمانی تقریبا از زمان ارائه اظهارنامه آغاز میشود و باید بدانیدکه قابل تمدید میباشد و میتوانید هرساله با پرداخت مبلغ معینی که از سوی اداره مالکیت صنعتی اعلام میگردد مدت اعتبار آن را تمدید نمایید شما باید تقریبا 6ماه پیش از رسیدن موعد 10 ساله اقدامات لازم را مبذول فرمایید.

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  نشست مشترک

  برگزاری نشست مشترک اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری با کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • علی تابش

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت شرکت اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • امید اسدی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.